LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Ora e Tokës”/ Sot, në të gjithë botën fiken dritat për 60 minuta

25 Mars 2023, 18:20, Kuriozitete CNA

“Ora e Tokës”/ Sot, në të gjithë botën

“Ora e Tokës”, është një lëvizje në të gjithë botën e organizuar nga Fondi Botëror për Natyrën. 

Ngjarja në fjalë zhvillohet çdo vit dhe inkurajon individët, komunitetet dhe bizneset që t'i fikin dritat elektrike, për një orë sot (25.03.23) apo të shtunën e fundit të muajit mars, nga ora 20:30 deri në 21:30, si një simbol i përkushtimit ndaj planetit tonë. 

Shënimi i kësaj dite, filloi në Sydney, në Australi, në vitin 2007. Që atëherë, kjo iniciativë për ruajtjen e planetit është rritur, për të përfshirë më shumë se 7.000 qytete, në 187 vende dhe territore, për të treguar mbështetje simbolike për planetin dhe për të rritur ndërgjegjësimin për çështjet mjedisore.

Kështu që edhe këtë vit, për ti dhënë frymë "Orës së Tokës" dhe mesazhit për ruajtjen e planetit tonë, kërkohet nga të gjithë që 60 minuta të fikin pajisjet elektrike, përveç atyre elementare, për ta ruajtur planetin tonë./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga