LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lista/ Vendet më të lumtura në botë për vitin 2023

20 Mars 2023, 07:56, Kuriozitete CNA
Lista/ Vendet më të lumtura në botë për vitin 2023
Foto ilustruese

Ka arsye për optimizëm në raportin e fundit mbi lumturinë botërore. Sipas raportit, lumturia është rreth 25% më e lartë sesa ishte para pandemisë.

Lumturia globale nuk është goditur në tri vitet e pandemisë COVID-19. Vlerësimet nga 2020-ta deri në 2022-shin kanë qenë "jashtëzakonisht elastike", thotë raporti, me mesataret globale në thelb në përputhje me tri vitet para pandemisë.

Raporti, i cili është një botim i Rrjetit të Zgjidhjeve të Zhvillimit të Qëndrueshëm të OKB-së, bazohet në të dhënat e sondazheve globale nga njerëz në më shumë se 150 vende. Vendet renditen sipas lumturisë bazuar në vlerësimet mesatare të jetës së tyre gjatë tri viteve të mëparshme, në këtë rast 2020-2022.

Raporti identifikon kombet më të lumtura, plus faktorët që priren të çojnë në lumturi më të madhe.

Për të gjashtin vit radhazi, Finlanda është vendi më i lumtur në botë, sipas renditjes së Raportit të Lumturisë Botërore bazuar kryesisht në vlerësimet e jetës nga Sondazhi Botëror i Gallup.

Vendi nordik dhe fqinjët e tij, Danimarka, Islanda, Suedia dhe Norvegjia të gjithë renditen shumë mirë në masat që përdor raporti për të shpjeguar gjetjet e tij: jetëgjatësia e shëndetshme, PBB për frymë, mbështetje sociale, korrupsion i ulët, bujari në një komunitet ku njerëzit kujdesen për njëri-tjetrin dhe lirinë për të marrë vendime kyçe të jetës.

Izraeli ngjitet në vendin e katërt këtë vit nga renditja e tij në vend të 9 vitin e kaluar. Holanda në vendin e 5-të, Zvicra renditet e 8-ta, Luksemburgu në vendin e 9-të dhe Zelanda e Re në vendin e 10-të.  

Më pas renditen Australia (Nr. 12), Kanadaja (Nr. 13), Irlanda (Nr. 14), Shtetet e Bashkuara (Nr. 15) dhe Mbretëria e Bashkuar (Nr. 19) hynë të gjitha në "top-20".

Vendet më të lumtura në botë për vitin 2023

1. Finlanda

 

2. Danimarka

 

3. Islanda

 

4. Izraeli

 

5. Holanda

 

6. Suedia

 

7. Norvegjia

 

8. Zvicra

 

9. Luksemburgu

 

10. Zelanda e Re

 

11. Austria

 

12. Australia

 

13. Kanadaja

 

14. Irlanda

 

15. Shtetet e Bashkuara

 

16. Gjermania

 

17. Belgjika

 

18. Republika Çeke

 

19. Mbretëria e Bashkuar

 

20. Lituania

Lajmet e fundit nga