LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kopshtet e famshme të birrës në Gjermani

13 Prill 2023, 09:09, Kuriozitete CNA

Kopshtet e famshme të birrës në Gjermani

Të vizitosh një kopsht gjerman birre është një domosdoshmëri sapo troket pranvera! Këto janë disa kopshte tradicionale të birrës që thjesht duhet t'i njihni.

Kopshti më i madh i birrës në Mynih

Kopshtet e famshme të birrës në Gjermani

Mynihu krenohet me përqendrimin më të madh të birrarive në natyrë, kopshteve të birrës në Gjermani. Më i madhi është Hirschgarten, me një kapacitet prej 8000 vetash. Tradicionalisht, pjesëmarrësit sjellin ushqimin e tyre dhe porosisin vetëm birrë, një praktikë që është ruajtur për shumë vite. Por ushqimet si buka e njohur si Pretzel (Brezel) dhe djathi mund të blihen gjithashtu.

Kopshti i parë zyrtar i birrës

Më 1812, Mbreti i Bavarisë Maximilian I vendosi që kopshtet e birrës të mund të ngriheshin për herë të parë në Mynih. Kopshti i birrës pranë stacionit qendror të Mynihut konsiderohet më i vjetri. Këtu, mbi 100 pemë gështenja ofrojnë një atmosferë komode dhe hije të bollshme. Birra shërbehet nga fuçi druri pikërisht para mysafirëve. Një zile bie sa herë që hapet një fuçi e re me birrë të freskët.

Kopshti anglez i Mynihut

Kopshtet e famshme të birrës në Gjermani

Një nga kopshtet më të famshme të birrës në Bavari ndodhet në kopshtin anglez të Mynihut pranë Kullës Kineze, me hapësirë për rreth 7,000 të ftuar. Kjo e bën atë kopshtin e dytë më të madh të birrës në qytet. Është i frekuentuar si nga turistët ashtu edhe nga vendasit.

Ligji lejon që kopshtet e birrës të qëndrojnë hapur deri vonë

Kopshtet e famshme të birrës në Gjermani

Bavarezët i marrin shumë seriozisht kopshtet e tyre të birrës. Në vitin 1995, banorët që jetonin pranë tavernës Waldwirtschaft në jug të Mynihut, e cila krenohet me një kopsht të madh birre, kërkuan orarin e mbylljes së hershme. Kjo e mërziti aq shumë kryeministrin e atëhershëm të Bavarisë, Edmund Stoiber, saqë një ligj u ndryshua për të siguruar që adhuruesit e birrës mund të shijojnë pijen e tyre deri në orën 23:00.

Manastiri Andechs

Kur janë në Mynih, shumë turistë duan të udhëtojnë në manastirin Andechs për të provuar birrën e tij të famshme. Legjenda thotë se pijet speciale e kanë burimin nga thellësitë e "malit të shenjtë" në të cilin ndodhet manastiri. Murgjit benediktinë e drejtojnë fabrikën e birrës edhe sot e kësaj dite.

Manastiri më i vjetër në botë me një fabrikë birre

Kopshtet e famshme të birrës në Gjermani

Abbey Weltenburg, një orë me makinë në veri të Mynihut, ka bërë birrë për qindra vjet. Birra pihet në bodrumin e tij dhe u shërbehet mysafirëve që pushojnë në oborrin sipër. Ia vlen të vizitoni këtë kompleks piktoresk dhe me histori pranë lumit Danub.

Kopsht birre në lartësi të madhe

Kopshtet e famshme të birrës në Gjermani

Në 2,962 metra mbi nivelin e detit, Zugspitze është mali më i lartë i Gjermanisë. Ai gjithashtu përmban një kopsht birre të veçantë në lartësi të madhe. Pavarësisht nëse e zotëroni sfidën dhe ngjiteni me ecje lart, ose zgjidhni teleferikun, në majë ju presin birra freskuese dhe pamje mahnitëse.

Pije me një pamje të mrekullueshme

Kopshtet e famshme të birrës në Gjermani

Jo shumë larg qytetit të vjetër të Bambergut, do të gjeni Spezial Keller, ose bodrum unik, që ofron një pamje të mrekullueshme të Katedrales së Bambergut dhe Manastirit Michaelsberg, një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Specialitetet lokale përfshijnë birrën e shijshme të tymosur dhe shpatullën e derrit të pjekur.

Kopshti i parë i birrës në Berlin

Kopshtet e famshme të birrës në Gjermani

Kopshti i parë i birrës i Berlinit u hap në vitin 1837. I vendosur në atë që sot është distrikti Prenzlauerberg, kopshti i birrës ofron një shije urbane, me ndenjëse për rreth 600 klientë dhe hije të bollshme falë pemëve të larta të gështenjave./ DW

Lajmet e fundit nga