LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

6 atraksionet më të bukura dhe të çuditshme nëntokësore në botë

17 Prill 2023, 16:19, Kuriozitete CNA

6 atraksionet më të bukura dhe të çuditshme
Jo shumë njerëz parapëlqejnë  të shkojnë thellë nën tokë. Ka disa që friksohen në zhytjen në humnerën e zezë, drejt mistereve në qendër të Tokës. Edhe në momentet më të mira, të qenit nën tokë mund të ndihet klaustrofobik, i pashmangshëm, i tmerrshëm.

Në botën nëntokësore ka atraksione të lezetshme, të çuditshme dhe krejtësisht të mrekullueshme. 

Disa janë mjeshtëri të dorës së njeriut e të tjera janë mrekulli të natyrshme. Në të gjithë botën do të gjeni të gjitha llojet e fenomeneve madhështore nëntokësore. Më poshtë rendisim disa prej tyre:

1.  Katedralja e kripës e Zipaquirá, Kolumbi

6 atraksionet më të bukura dhe të çuditshme
2.  Salina Turda, Rumani

6 atraksionet më të bukura dhe të çuditshme

3.  Under, Norvegji

6 atraksionet më të bukura dhe të çuditshme

4.  Derinkuyu, Turqi

6 atraksionet më të bukura dhe të çuditshme

5.  Shpella Ajanta, Indi

6 atraksionet më të bukura dhe të çuditshme

6.  Thrihnukagigur, Islandë

6 atraksionet më të bukura dhe të çuditshme
 
 

07:59 Kuriozitete sara novak

Si evoluuan njerëzit?

Rreth 6-8 milionë vjet më parë, në thellësi të pyjeve ...

Lajmet e fundit nga