LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga gazetarët te kontabilistët/ Cilat profesione janë "në rrezik" nga inteligjenca artificiale

15 Prill 2023, 19:51, Kuriozitete CNA

Nga gazetarët te kontabilistët/ Cilat profesione janë

Inteligjenca artificiale mund të shkaktojë zëvendësimin e 300 milionë vende pune me kohë të plotë, sipas një raporti të fundit nga banka investuese Goldman Sachs .

Konkretisht, hulumtimi i referohet një lloji të AI, e cila quhet “Inteligjencë Artificiale Gjeneruese ” dhe që po fiton terren muajt e fundit.

Ajo u bë e njohur për publikun e gjerë me lançimin e platformës ChatGPT të OpenAI , e cila shpejt u bë virale dhe shkaktoi një "valë" njoftimesh nga kompani të tjera të teknologjisë që kanë lançuar sistemet e tyre të AI.

Në muajt e fundit, kompanitë e teknologjisë anembanë botës kanë zbuluar të ashtuquajturat chatbot-et e tyre gjenetike të AI. 

Gjigandi kinez i teknologjisë Alibaba ka njoftuar planet për të lançuar platformën e tij të inteligjencës artificiale të stilit ChatGPT . 

Në të njëjtën kohë, Google i Alphabet dhe grupi kinez i teknologjisë Baidu njoftuan gjithashtu modelet e tyre të AI dhe lançuan chatbot të ngjashëm.

Sipas analistëve në Goldman Sachs pothuajse 2/3 e vendeve të punës janë të ekspozuara deri në një farë mase ndaj AI të automatizuar, ndërsa "AI gjenerues" mund të zëvendësojë rreth ¼ e vendeve të punës që ekzistojnë aktualisht.

Teknologjia e re gjithashtu mund të rrisë produktivitetin global të punëtorëve, me Goldman Sachs që vlerëson se AI mund të rrisë PBB-në globale vjetore deri në 7%.

Profesionet që janë më të “rrezikuara”.
Sipas Business Insider, 10 profesionet më "në rrezik" për t'u zëvendësuar nga teknologjia AI në të ardhmen janë:

-Profesionet e teknologjisë si programues, inxhinierë softuerësh dhe analistë të të dhënave

-Profesionet e medias si reklamuesit, krijuesit e përmbajtjes dhe gazetarët

-Asistentët ligjorë dhe profesionet mbështetëse në sektorin juridik

-Analistët hulumtues

-Mësuesit

-Profesionet financiare si analistët dhe këshilltarët personalë

-Investitorët

-Dizajnerë grafikë

-Kontabilistë

-Stafi i shërbimit ndaj klientit/ Përshtatur nga CNA.al

 

 

07:59 Kuriozitete sara novak

Si evoluuan njerëzit?

Rreth 6-8 milionë vjet më parë, në thellësi të pyjeve ...

Lajmet e fundit nga