LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

New York në krye të listës/ Këto janë qytetet më të pasura në botë për 2023-shin

22 Prill 2023, 20:58, Kuriozitete CNA

New York në krye të listës/ Këto janë qytetet më
Qytetet si SHBA dhe Kina dominuan në dhjetë vendet e para, ndërsa Londra u rendit e katërta.

Henley & Partners përpiluan listën duke ndjekur zakonet e shpenzimeve të mbi 150,000 individëve nga 97 qytete në mbarë botën. Firma u fokusua kryesisht tek individët e pasur me poste si Themelues, Kryetar, CEO dhe Drejtor. 

Në krye të listës të qyteteve më të pasura këtë vit është qyteti i Nju Jorkut, i cili krenohet me 58 miliarderë. Qyteti i dytë është kryeqyteti i Japonisë, Tokio , i cili ka 290,300 miliardierë.

Zona e Gjirit të SHBA-së është e treta në listë, ndoshta falë punëtorëve të paguar mirë në Silicon Valley. 

Këtë vit, vetëm një qytet evropian u rendit në dhjetë qytetet më të pasura: Londra. Shumica e listës dominohet nga qytetet në SHBA dhe Kinë. 

Këtu janë 10 qytetet më të pasura në botë sipas Henley & Partners:

1.New York City, SHBA
2.Tokio, Japoni
3.Zona e Gjirit, SHBA
4.Londër, MB
5.Singapor
6.Los Anxhelos , SHBA
7.Hong Kongu
8.Pekin, Kinë
9.Shanghai, Kinë
10.Sydney, Australi
 

07:59 Kuriozitete sara novak

Si evoluuan njerëzit?

Rreth 6-8 milionë vjet më parë, në thellësi të pyjeve ...

Lajmet e fundit nga