LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Italia po planifikon të ndërtojë urën më të gjatë në botë/ Dy sfidat që e pengojnë, mafia dhe terreni

1 Maj 2023, 09:05, Kuriozitete CNA
Italia po planifikon të ndërtojë urën më të
Foto ilustruese

Nëse ndërtohet, ura përtej Ngushticës së Mesinës do të shtrihej në dy milje (3.2 kilometra), duke u kthyer në urën më të gjatë në botë.

Projekti masiv inxhinierik mund të realizohet, falë një dekreti të miratuar nga qeveria e Giorgia Melonit muajin e kaluar pasi ministri i Transportit Matteo Salvini riktheu një plan të shtyrë për herë të fundit kur Silvio Berlusconi ishte kryeministër.

Në vitin 2006, oferta për ndërtimin e urës iu dha një konsorciumi të drejtuar nga firma italiane Salini Impregilo, e quajtur tashmë WeBuild. Kur qeveria e Berlusconit ra atë vit, planet për të ndërtuar urën u prishën me qeverinë e tij pasi kryeministri i ardhshëm, Romano Prodi, e konsideroi atë një humbje parash dhe një rrezik për mjedisin.

Që atëherë, qeveri të ndryshme janë përpjekur ta rikthejnë atë dhe koalicioni aktual qeverisës nën udhëheqjen e Melonit, e futi atë në listën e premtimeve të fushatës. Kur Salvini u bë ministër i transportit, ai e bëri atë prioritetin e tij, duke vënë bast trashëgiminë e tij mbi urën.

WeBuild, e cila ende ka çmimin e ofertës në letër, paditi qeverinë për shkelje të kontratës pasi projekti u ndalua, por ajo mbetet kompania më e mundshme që t'i kthehet puna pavarësisht "shprehjeve të interesit nga e gjithë bota, përfshirë Kinën”, i tha Salvini Shoqatës së Shtypit të Huaj në Romë në mars kur prezantoi planin.

“Ata që fituan tenderin e 2006 janë ata që me shumë gjasa do të vazhdojnë me versionin përfundimtar të projektit,” tha ai, pa përmendur drejtpërdrejt emrin WeBuild.

Kostoja e projektit është 4.5 miliardë euro (4.96 miliardë dollarë) vetëm për urën dhe 6.75 miliardë euro (7.4 miliardë dollarë) për infrastrukturën për ta mbështetur atë nga të dyja anët, e cila përfshin përmirësimin e lidhjeve rrugore dhe hekurudhore, ndërtimin e terminaleve dhe kryerjen e punës përgatitore në tokë dhe në shtratin e detit për të “reduktuar rreziqet hidrogjeologjike” gjatë ndërtimit, sipas planit të paraqitur në ministrinë e transportit.

Që nga viti 1965, 1.2 miliardë euro (1.3 miliardë dollarë) në fondet publike janë shpenzuar tashmë për studimet e fizibilitetit, sipas departamentit italian të thesarit. Salvinit i pëlqen të thotë se do të kushtojë më shumë “të mos ndërtohet ura sesa ta ndërtosh atë”.

Italia po planifikon të ndërtojë urën më të

Sfidat që mund të pengojnë ndërtimin e kësaj ure.

Planet mund të duken të avancuara mirë, por sfidat janë komplekse.

Italia jugore është e prirur ndaj korrupsionit me dy grupe kryesore të krimit të organizuar, “Ndrangheta” kalabriane dhe “Cosa Nostra” siciliane, që shkëlqejnë në projektet e ndërtimit të infiltruar.

Arrestimi i fundit i shefit të Cosa Nostra-s, Matteo Messina Denaro, pas 30 vitesh në Sicili ishte një fitore.

Denaro ishte kundër ndërtimit të urës, siç janë edhe disa bosë të tjerë mafiozë, sipas dëshmisë së informatorëve që kontribuan në arrestimin e Denaros, pjesërisht sepse sindikatat e krimit të organizuar ushqehen me varfërinë dhe moszhvillimin.

Pavarësisht kësaj, frika mbetet. Një studim antimafia nga qendra e mendimit Nomos Center i botuar 20 vjet më parë dhe e përditësuar së fundi paralajmëroi se pjesë të projektit, si transporti dhe furnizimi mund të bien nën kontrollin kriminal, si dhe ekziston mundësia që turmat lokale të kërkojnë para për mbrojtje.

Salvini ka minimizuar shqetësimet. "Unë nuk kam frikë nga infiltrimi kriminal," i tha ai parlamentit së fundmi, "ne do të jemi në gjendje të garantojmë që kompanitë më të mira italiane, evropiane dhe globale të punojnë atje. Do të ketë organe mbikëqyrëse që po punojmë për çdo euro të investuar në urë.”

Ka edhe probleme gjeofizike që mund të jenë edhe më të vështira për t'u përballur.

Ngushtica e Mesinës është përgjatë një linje thyerjeje ku një tërmet 7.1 ballë në vitin 1908, vrau më shumë se 100,000 njerëz dhe shkaktoi cunami që shkatërruan zonat bregdetare në të dy anët kalabreze dhe siciliane. Mbetet ngjarja sizmike më vdekjeprurëse e regjistruar në Evropë deri më sot.

Italia po planifikon të ndërtojë urën më të

Edhe ujërat janë të turbullta. Rrymat janë aq të forta sa shpesh heqin algat nga shtrati i detit dhe ato ndryshojnë çdo gjashtë orë, sipas NASA-s, e cila vëren se modelet e forta të valëve janë të dukshme nga hapësira.

Sipas planit origjinal të WeBuild, i cili është i vetmi aktualisht në shqyrtim pasi ofertat nuk janë hapur dhe mund të mos hapen, kuverta e urës do të ndërtohet për t'i bërë ballë erërave deri në 300 kilometra në orë dhe mund të qëndrojë e hapur për trafikun me erërat deri në 150 kilometra në orë.

Do të kishte tri korsi automjetesh në çdo drejtim, dy për trafik dhe një për emergjencë, me linja treni në mes. Sipas planit aktual, 6000 makina dhe kamionë mund të kalojnë çdo orë dhe 200 trena mund të kalojnë çdo ditë.

Ura do të jetë rreth 74 metra mbi nivelin e detit dhe do të lejojë një kanal lundrimi prej 600 metrash, duke lejuar të kalojnë anijet e ngarkesave dhe madje edhe anijet më të larta të lundrimit. Ajo gjithashtu do të projektohej për t'i bërë ballë një tërmeti me magnitudë 7.5 ballë, pak më i fortë se ai shkatërrues i vitit 1908.

Vetëm faza e ndërtimit do të kontribuonte me 2.9 miliardë euro në PBB-në kombëtare dhe do të punësonte 100,000 njerëz dhe 300 furnizues, tha Longo në parlament, duke shtuar se "shumica e këtyre njerëzve do të vijnë nga rajonet e Siçilisë dhe Kalabrisë, ku normat e papunësisë janë të larta".

Për sfidat gjeografike, Longo i tha "CNN" se është “një nga ngushticat më dinamike të ujit kudo midis thellësive dhe rrymave, por është gjithashtu një nga zonat më të studiuara. Ka miliona faqe studimesh kushtuar kësaj fushe. Ne i kemi lexuar të gjitha.” Për rreziqet e përfshirjes së krimit të organizuar, ai tha se "asgjë nuk është e pamundur, por ky është me rrezik të ulët"./ CNA.al

Lajmet e fundit nga