LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mbresëlënëse!/ Në një aeroport të Japonisë mund të shihni avionët të ngrihen teksa shijoni një banjë të nxehtë

28 Prill 2023, 08:07, Kuriozitete CNA
Mbresëlënëse!/ Në një aeroport të Japonisë
Foto ilustruese

Vizitorët që qëndrojnë në hotelin e sapohapur të aeroportit ndërkombëtar të Tokios, Haneda, mund të shijojnë pamjet e avionëve dhe pamjet e malit Fuji, nga një banjë me ujë të nxehtë të një burimi natyral.

I hapur dhjetorin e kaluar, Hotel Villa Fontaine Premier & Grand Haneda Airport ka 1717 dhoma dhe është i lidhur drejtpërdrejt me Terminalin 3 të Aeroportit Ndërkombëtar Haneda. Së bashku me banjën e tij të brendshme të pajisur me një burim të nxehtë natyror të brendshëm dhe të jashtëm, ai ofron gjithçka, suita, palestër dhe restorante.

Ajo që e bën atë unike, sipas ndërtuesve të tij, është pjesa Haneda Airport Garden, një objekt komercial me shumë qëllime dhe terminal autobusësh i ndërtuar nga kompania japoneze e pasurive të paluajtshme, Sumitomo Realty Group.

Mbresëlënëse!/ Në një aeroport të Japonisë

I quajtur një "qytet ku njerëzit mblidhen dhe jetojnë", kompleksi ka rreth 74 dyqane të shpërndara në dy kate ku mund të gjesh ushqime dhe suvenire pa taksa nga të katër anët e Japonisë.

Në Japoni turizmi u ndal për shkak të pandemisë COVID-19, por pas rihapjes, numri i vizitorëve është rritur.

Në mars, numri i vizitorëve u rrit në nivelin më të lartë, rreth 1.82 milionë, nga 1.48 milionë në shkurt, sipas të dhënave nga Organizata Kombëtare e Turizmit Japonez (JNTO).

Tokio ka njoftuar gjithashtu planet për të pritur deri në 60 milionë vizitorë në vend deri në vitin 2030. Qëllimi ambicioz vjen pasi qeveria pret që numri i vizitorëve të vazhdojë të rritet përpara ngjarjeve të ardhshme ndërkombëtare si Expo 25 në Osaka në 2025.

Dhe ndërsa turizmi përbrenda rimëkëmbet, Haneda, e cila është kurorëzuar megaaeroporti më i përpiktë në botë shpreson të ecë në këto gjurmë.

Ndërtuesit shpresojnë se kompleksi i tyre i ri i hoteleve dhe aeroportit do të vijë për të përfaqësuar një mikrokozmos të zanateve dhe shijeve rajonale të Japonisë për udhëtarët dhe vizitorët që kërkojnë pak pushim dhe relaks.

Mbresëlënëse!/ Në një aeroport të Japonisë

Aktualisht, ata që dëshirojnë të largohen nga aeroporti mund të bëjnë një udhëtim nga terminali i autobusëve në një nga 30 rrugët e ndryshme që lidhin vizitorët me destinacione të tilla si Osaka, Sendai dhe Hakuba, një qytet vendpushim skish në prefekturën Nagano.

Ndërtuesit duan t'i zgjerojnë ato rrugë në zona më të mëdha të Japonisë si pjesë e planeve më të gjera për të ndihmuar në rigjallërimin e rajoneve të vendit, sipas Katsuyuki Tou, menaxher i përgjithshëm i Kopshtit të Aeroportit Haneda.

Më pas, ndërtuesit duan të përfshijnë elementë zhytës në përvojën e vizitorëve.

“Ne synojmë të ndihmojmë në rigjallërimin e turizmit në Japoni, me Kopshtin e Aeroportit Haneda që vepron si pikënisja dhe fundi për vizitorët.”

Haneda Airport Garden lidhet drejtpërdrejt me tren me linjën hekurudhore të aeroportit Keihin Electric Express dhe është një minutë në këmbë nga Stacioni 3 i Terminalit të Aeroportit Haneda të Tokios Monorail.

Gjithashtu lidhet drejtpërdrejt nga kati i dytë i Terminalit 3 të Aeroportit Haneda./ CNA.al

 

07:59 Kuriozitete sara novak

Si evoluuan njerëzit?

Rreth 6-8 milionë vjet më parë, në thellësi të pyjeve ...

Lajmet e fundit nga