LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Video- Çmenduria për famë/ YouTuberi rrëzon avionin për të rritur shikimet në kanalin e tij

13 Maj 2023, 20:42, Kuriozitete CNA

Video- Çmenduria për famë/ YouTuberi rrëzon avionin

Një YouTuber i akuzuar për rrëzimin e qëllimshëm të avionit të tij për të rritur shikueshmërinë në kanalin e tij, ka pranuar të pranojë fajin për pengimin e një hetimi federal, tha Departamenti i Drejtësisë i SHBA.

Trevor Jacobs, 29 vjeç, përballet me 20 vjet burg pasi shkatërroi me vetëdije një avion të vogël me një motor që e la pa pilot, i cili u rrëzua në Parkun Kombëtar Los Padres të Kalifornisë në vitin 2021. 

Jacob kishte braktisur varkën në fluturim, duke u hedhur me parashutë dhe ngarkoi videon e incidentit në kanalin e tij në YouTube.

Në pyetjen e tij të parë nga inspektorët, ai kishte pohuar se motori i avionit ishte fikur, duke pretenduar se nuk e dinte vendin e rrëzimit. Por versioni i tij nuk i bindi as ekspertët e aviacionit dhe as autoritetet federale. Siç u përcaktua më vonë, Jacob nuk bëri asnjë përpjekje për të kontaktuar kontrollin e trafikut ajror, për të rindezur motorin e avionit ose për të kërkuar një vend të sigurt për t'u ulur.

YouTuberi, i cili e përshkruan veten si një pilot me përvojë dhe parashutist, kurrë nuk kishte ndërmend të përfundonte fluturimin e tij të vetëm nga Aeroporti Lompoc në Kaliforninë jugore në Liqenet Mammoth në malet e Sierra Nevada , pranoi ai në kërkimin e tij të faljes.

Përpara nisjes më 24 nëntor 2021, Jacobs kishte instaluar kamera të shumta video në pjesë të ndryshme të monoplanit dhe kishte vendosur një parashutë, duke u siguruar që të pajisej me një videokamerë dhe shkop selfie, thanë zyrtarët.

Rreth 35 minuta pas ngritjes, ai u hodh nga avioni dhe filloi ta filmonte atë teksa u fundos drejt shkurreve të thata. Pasi 29-vjeçari u ul me parashutë, ai shkoi në vendin e rrëzimit dhe mori pamjet nga kamerat e avionit. 

Dy ditë më vonë, Jacobs njoftoi Bordin Kombëtar të Sigurisë së Transportit (NTSB) për rrëzimin e aeroplanit, por u tha hetuesve NTSB dhe FAA se ai nuk e dinte se ku ishin rrënojat.

Megjithatë, më 10 dhjetor 2021, Jacob dhe një mik fluturuan në vendin e përplasjes dhe tërhoqën rrënojat në kontenë Santa Barbara, ku Jacob e vendosi në një kasolle. Për disa ditë, ai shkatërroi pjesë të avionit dhe i hodhi në kosha plehrash përreth aeroportit dhe gjetkë, gjë që autoritetet thonë se ai pranoi se e bëri për të mashtruar hetuesit.

Më 23 dhjetor 2021, ai ngarkoi një video në YouTube të titulluar I Crashed My Plane. Prillin e ardhshëm, pasi hetuesit zbuluan gënjeshtrat e Jacobit, FAA i hoqi licencën e pilotit.

Videoja e Jacob (të cilën mund ta shikoni këtu) ka marrë gati 3 milionë shikime./ Përshtatur nga CNA.al

Lajmet e fundit nga