LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Thyen rekordin/ Kuzhinieria gatuan për gati 100 orë

15 Maj 2023, 20:39, Kuriozitete CNA

Thyen rekordin/ Kuzhinieria gatuan për gati 100 orë

Hilda Bachi ka gatuar që nga e enjtja e kaluar, duke thyer Rekordin Botëror Guinness prej 87 orë e 45 minuta të mbajtur në vitin 2019 nga Lata Thodon, një kuzhiniere indiane.

Një kuzhiniere nigeriane ka thyer rekordin për orë të njëpasnjëshme gatimi dhe tani synon 100 orë.

Hilda Bachi ka gatuar që nga e enjtja e kaluar, duke thyer Rekordin Botëror Guinness prej 87 orë e 45 minuta të mbajtur në vitin 2019 nga Lata Thodon, një kuzhiniere indiane. Nga ora 15:00 e ditës së enjte me orën greke, ai ka nisur të gatuajë dhjetëra ushqime të shijshme vendase, nga supat e deri tek zierjet. Orizi Jollof, një nga pjatat më ikonike të Afrikës Perëndimore, ishte gjithashtu në meny.

Nga mesdita e së hënës, ajo po vazhdonte përpjekjet e saj duke arritur në 97 orë. Shumë të pranishëm gjatë përpjekjes së saj dhe gjithashtu nga interneti e brohoritën atë për të arritur në 100 orë. Bachi bënte vetëm pesë minuta pushim çdo orë, ose kumulative një orë pas një periudhe 12-orëshe.

Asnjë përfaqësues nga Rekordet Botërore Guinness nuk ishte në Nigeri, por organizata postoi në Twitter se ishte në dijeni të përpjekjes së shefit të kuzhinës për të thyer rekordin. “Së pari duhet të shqyrtojmë të gjitha provat përpara se të konfirmojmë zyrtarisht një procesverbal”, tha ai.

Në një përpjekje për të thyer rekordin, kuzhinierja nigeriane tha të enjten se donte të tregonte se sa punëtorë dhe të vendosur janë të rinjtë nigerianë.

Pas thyerjes së rekordit, Presidenti Muhammadu Buhari shkroi në Twitter se e hëna ishte një ditë e mrekullueshme për Nigerinë. 

“Përpjekja, ambicia dhe qëndrueshmëria e Hildës sollën interes të madh dhe njohuri për veçantinë e ushqimit nigerian”, tha Buhari./CNA.al

Lajmet e fundit nga