LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Shqiptarët dhe mafia e drogës në Ekuador/ Si i korruptojnë policët me 20 dollarë për ngarkesat

26 Shtator 2022, 22:47, Kronika CNA
Shqiptarët dhe mafia e drogës në Ekuador/ Si i korruptojnë
Foto ilustruese

Gazetarja Fatjona Mejdini ka rrëfyer përvojën e saj në Ekuador dhe intervistat që ka realizuar lidhur me grupin e shqiptarëve që veprojnë atje.

E ftuar në emisionin “Opinion” ajo tha se qyteti i Guajakilit ku ajo ishte ndalur, nuk ishte një qytet i sigurt, ndërsa vuri në dukje se grupet shqiptare atje janë ekspozuar veçanërisht për shkak të vrasjeve që kanë ndodhur mes tyre.

Pjesë nga intervista në studio:

Mejdini: Shqiptarët aty kanë fituar njëlloj sigurie.

Fevziu: Nga e kanë fituar?

Mejdini: Ekuadoari është një vend shumë i korruptuar, me shumë problematika. Nga diskutimet që ne kishim, është e lehtë që ata të jepnin rryshfet tek policët, me 20 dollarë. Madje tregonin se kur kalonin kufirin me 20 apo 30 dollarë, pa kontrolluar se çfarë ngarkesash mund të kishte.

Fevziu: Janë njerëz vizibël, frekuentojnë vende publike?

Mejdini: Jo, mundohen mos ta bëjnë këtë gjë. Ajo që i ka ekspozuar janë vrasjet që kanë ndodhur. Nëse nuk do të kishin ndodhur vrasje nuk do të flisnim për shiqptarët në Ekuador.  Sepse shqiptarët nuk janë vetëm në Ekuador, janë ne Peru, Bolivi, Meksikë. Shqiptarët e Ekuadorit janë ekspozuar.

Fevziu: Sa shqiptarë ishin?

Mejdini: Rreth 300./CNA.al

Lajmet e fundit nga