LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

10 mijë euro për viza amerikane/ Goditet rrjeti i mashtrimit, 6 nën akuzë

8 Shkurt 2024, 09:12, Kronika CNA

10 mijë euro për viza amerikane/ Goditet rrjeti i mashtrimit, 6

Një rrjet mashtrimi është goditur në Tiranë.

6 persona janë vënë nën hetim, pasi dyshohet se në bashkëpunim me njëri-tjetrin falsifikonin formularët për viza amerikane kundrejt pagesës.

Ky rrjet është denoncuar nga Shërbimi Diplomatik i Sigurisë pranë Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë.

Shtetasi me iniciale R.N. kishte hapur një adresë në “Instagram” ku garantonte marrjen e vizës amerikane turistike 10-vjeçare me ndërhyrjen e tij në ambasadë kundrejt shumës 10.000 euro.

Në bashkëpunim me shtetasit K.P., K.K., K. L., Xh.S., dhe E. Gj., ai u falsifikonte aplikantëve formularët elektronikë në aplikimin për vizë amerikane me të dhëna të rreme.

Ai i shoqëronte aplikantët dhe i udhëzonte se si të silleshin gjatë intervistës dhe nëse kualifikoheshin u merrte paratë. 

Njoftimi i plotë i Prokurorisë Tiranë:

Gjashtë persona po përballen me akuzën për ‘Mashtrim’ dhe ‘Falsifikim i vulave, i stampave ose i formularëve’ të parashikuar nga nenet e Kodit Penal 143/2 dhe 190/2 nga Prokuroria e Tiranës, pasi në bashkëpunim me njëri-tjetrin falsifikonin formularët për viza amerikane kundrejt pagesës.

Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Tiranë, ka rregjistruar procedimin penal nr.7018/2023 mbi bazën e informacionit të dërguar nga Shërbimi Diplomatik i Sigurisë pranë Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, (DSS).

Nga tërësia e veprimeve hetimore në funksion të këtij procedimi, rezulton se shtetasi R.N., nëpërmjet adresës në rrjetin social ‘Istagram’, emrin “viza_amerikane_insider”, kishte vendosur postimin “viza Amerikane me garanci 100%. “Ne garantojmë pajisjen me viza Amerikane 10-vjeçare. Ju paguani vetëm pasi viza t’ju aprovohet. 0683318483”.

Shtetasi R.N., garantonte marrjen e vizës Amerikane turistike 10-vjeçare me ndërhyrjen e tij në Ambasadë kundrejt shumës 10.000 euro.

Gjithashtu, hetimet provuan se shtetasi R.N., personave aplikantë i falsifikonte të dhënat e formulareve elektronikë në aplikimin për vizë amerikane me të dhëna të rreme, që aplikanti për vizë të kishte një profil kualifikues. Këtë gjë ai e bënte në bashkëpunim me aplikantin e vizës, sikundër janë aplikimet me shtetasit K.P., K.K., K. L., Xh.S., dhe E. Gj., të cilët kanë rezultuar se në bashkupunim me shtetasin R.N., kanë falsifikuar formularët elektronikë për vizë amerikane duke e plotësuar me të dhëna jo reale. 

Shtetasi R.N paraqitej ditën kur aplikantët kishin intervistën në konsullatë, në Ambasadën Amerikane për marrjen e vizës. Ai i shoqëronte dhe i udhëzonte se si të silleshin gjatë intervistës. Pasi ata përfundonin intervistën, në rast se kulifikoheshin (mernin vizën) shtetasi R.N merrte shumën prej 10.000 Eurosh./ CNA

Lajmet e fundit nga