LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Goditet grupi kriminal i trafikantëve/ Kapen 203 kallëpe me tritol

5 Shkurt 2024, 11:24, Kronika CNA

Goditet grupi kriminal i trafikantëve/ Kapen 203 kallëpe me tritol

Policia ka goditur një grup kriminal nga Kosova, që kryente trafikim armësh dhe lëndësh eksplozive në drejtim të Shqipërisë.

Në një deklaratë për mediat, drejtori i Drejtorisë Vendore të Policisë së Tiranës, Tonin Vocaj, njoftoi se gjatë operacionit janë arrestuar 3 persona.

Bëhet fjalë për të rinjtë me iniciale R. M., L. P. dhe Sh. H. Gjithashtu, policia shpalli në kërkim 2 persona të tjerë, ndërsa sekuestroi 203 kallëpe me tritol, me peshë 46 kg.

Goditet grupi kriminal i trafikantëve/ Kapen 203 kallëpe me tritol

"Seksioni për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme, i DVP Tiranë, pas një pune hetimore 4-mujore, në drejtimin e Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Tiranë, duke përdorur metoda speciale të hetimit, bëri të mundur goditjen e një grupi kriminal nga Kosova, që kryente trafikim armësh dhe lëndësh eksplozive nga Kosova në drejtim të Shqipërisë.    

Si rezultat i mirorganizmit të punës në kuadër të operacionit policor të koduar “THE SAME”, më datë 04.02.2024, në afërsi të urës së Gjolës u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve:

R. M., 20 vjeç, L. P., 25 vjeç dhe Sh. H., 27 vjeç, të tre banues në Gjilan.

Goditet grupi kriminal i trafikantëve/ Kapen 203 kallëpe me tritol

Në kuadër të këtij hetimi, u shpallën në kërkim edhe 2 shtetas kosovarë. 

Gjithashtu, gjatë operacionit u sekuestruan 203 kallëpe me lëndë plasëse të dyshuar tritol TNT, me peshë 46 kg. Kjo sasi ishte destinuar për t’u përdorur nga grupe kriminale të ndryshme, në territorin e Republikës së Shqipërisë.  

Në kuadër të këtij procedimi janë sekuestruar edhe 3 celularë dhe 1 automjet. 

Më parë, në kuadër të këtij procedimi janë zhvilluar 2 operacione, janë vënë në pranga 2 shtetas dhe janë sekuestruar 4 armë zjarri pistoleta, së bashku me krehra dhe municione luftarake, të cilat janë trafikuar nga Kosova në drejtim të Shqipërisë", tha Vocaj./ CNA

Goditet grupi kriminal i trafikantëve/ Kapen 203 kallëpe me tritol

Lajmet e fundit nga