LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Goditet rrjeti shqiptar i trafikut të kokainës e heroinës/ 59 të arrestuar në Evropë

7 Shkurt 2024, 10:36, Kronika CNA

Goditet rrjeti shqiptar i trafikut të kokainës e heroinës/ 59

Autoritetet shqiptare dhe italiane, në bashkëpunim me Europol dhe Eurojust, kanë goditur një rrjet të trafikut të heroinës, kokainës, hashashit dhe marihuanës në Gjermani dhe Spanjë. 

Gjatë operacionit të zhvilluar në datat 5-6 shkurt u arrestuan 59 të dyshuar, përfshirë në Shqipëri, Itali, Gjermani dhe Mbretërinë e Bashkuar dhe 10 të dyshuar iu nënshtruan masave të tjera parandaluese në Itali. 

Hetimet fillestare kundër OCG-së u nisën në vitin 2019 nga Zyra e Prokurorit Publik (PPO) e Firences – Drejtoria e Antimafias së Qarkut.

Nga janari 2020, autoritetet italiane dhe shqiptare të Strukturës së Posaçme Kundër Korrupsionit (SPAK) në Tiranë kontaktuan me Eurojust-in për të koordinuar bashkëpunimin gjyqësor ndërkufitar kundër këtij rrjeti kompleks. 

Rrjeti kriminal operonte si në Shqipëri ashtu edhe në Itali, duke transportuar drogë me makinë drejt Spanjës dhe Gjermanisë, ndërsa të dyshuarit e tjerë ishin me bazë në Holandë dhe në Mbretërinë e Bashkuar. 

Me kërkesë të autoriteteve italiane dhe shqiptare, Eurojust mbështeti krijimin e ekipeve të përbashkëta hetimore të dedikuara ndërmjet PPO-së së Firences dhe SPAK-ut dhe ofroi mbështetje financiare, logjistike dhe operacionale./CNA

 

Lajmet e fundit nga