LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tigri tasmanian/ Shkencëtarët, drejt 'ringjalljes' së një specieje të zhdukur

29 Shtator 2023, 10:00, Kosova & Bota CNA
Tigri tasmanian/ Shkencëtarët, drejt 'ringjalljes' së
Tigri Tasmanian

Shkencëtarët së shpejti mund të jenë në gjendje të "ringjallin" një specie të zhdukur të njohur si tigri tasmanian, i cili dikur banonte në Guinenë e Re dhe Tasmaninë.

Ky lloj gjitari u shfaros në shekullin XIX, sepse barinjtë vendas i konsideruan ata një kërcënim për bagëtinë e tyre.

Tani shkencëtarët mund të jenë në gjendje të ringjallin specien e zhdukur, pasi për herë të parë kanë arritur të izolojnë ARN nga një mostër 132-vjeçare. 

Një punim i ri shkencor i botuar këtë javë në revistën "Genome Research" përshkruan se si miliona sekuenca të ARN-së u izoluan nga një kampion i ruajtur.

Këto sekuenca do t'u japin shkencëtarëve informacione të reja rreth gjeneve të tigrave tasmanianë dhe metabolizmit të proteinave në qelizat e tyre./ CNA

 

Lajmet e fundit nga