LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

A kanë zbuluar shkencëtarët një specie të re të njeriut?

8 Gusht 2023, 21:06, Kosova & Bota CNA

A kanë zbuluar shkencëtarët një specie të re të

Shkencëtarët besojnë se mund të kenë identifikuar një specie të re të njeriut pasi gjetën një kafkë të lashtë që i përkiste një fëmije që jetoi deri në 300,000 vjet më parë.

Mbetjet e fosilizuara, të cilat përfshinin një nofull, kafkë dhe kocka këmbësh, u zbuluan në Hualongdong, Kinë në vitin 2019.

Megjithatë, ajo që i habiti ekspertët është se tiparet e fytyrës së individit nuk përputheshin me prejardhjen që u nda për të formuar Neandertalët, as Denisovanët, as ne, duke i shtyrë ata të dyshonin se mund të na mungonte një degë nga pema familjare njerëzore, shkruan Daily Mail.

Është interesante që studiuesit thonë se specia 'nuk kishte një mjekër të vërtetë'.

Kjo do ta bënte atë më të ngjashëm me Denisovan - një specie e zhdukur e njeriut të lashtë në Azi që u nda nga Neandertalët më shumë se 400,000 vjet më parë. 

Zbulimi është gjithashtu domethënës sepse studimet e kaluara mbi mbetjet e Neandertalit në Evropë dhe Azinë Perëndimore kanë gjetur prova të një prejardhjeje të katërt të homininëve që jetonin në Pleistocenin e Mesëm dhe të Vonë.

Në Kinë, Homo sapiens u shfaq vetëm rreth 120,000 vjet më parë.

Por ky studim i ri do të sugjeronte se tiparet tona 'të ditëve moderne' ishin rrethuar për shumë më gjatë se kjo në rajonin e Azisë Lindore.

Studiuesit mendojnë se mund të jetë që paraardhësi i fundit i përbashkët i Homo sapiens dhe Neandertalit u ngrit në Azinë jugperëndimore dhe më vonë u përhap në të gjitha kontinentet.

Studimi i ri u publikua në Journal of Human Evolution./CNA

Lajmet e fundit nga