LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Stuhia godet lindjen e SHBA/ Dy të vdekur dhe qindra mijëra pa energji

8 Gusht 2023, 18:51, Kosova & Bota CNA

Stuhia godet lindjen e SHBA/ Dy të vdekur dhe qindra mijëra pa energji

Më shumë se 300,000 shtëpi dhe biznese në lindje të SHBA-së mbetën pa energji elektrike të martën pasi një tjetër stuhi kaloi mbi rajonin, duke vrarë të paktën dy persona dhe duke ndërprerë udhëtimin ajror.

Një djalë 15-vjeçar u vra pasi një pemë ra mbi të teksa doli nga një makinë në Karolinën e Jugut dhe një 28-vjeçar vdiq pasi u godit nga rrufeja në Alabama.

Në të gjithë SHBA-në, më shumë se 1,700 fluturime u anuluan dhe gati 9,000 u vonuan, sipas FlightAware , një shërbim i gjurmimit të fluturimeve.

Breshëri me madhësi të topit të golfit u raportua në Virxhinia dhe një paralajmërim për përmbytje u dha në Maryland, sipas Shërbimit Kombëtar të Motit. Bordi i Knoxville Utilities tha se dëmi në të gjithë zonën e tij të shërbimit në Tenesi ishte  i gjerë./CNA.al

Lajmet e fundit nga