LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Holanda do të heqë "vizat e arta" nga 1 janari 2024

29 Shtator 2023, 08:54, Kosova & Bota CNA
Holanda do të heqë "vizat e arta" nga 1 janari 2024
Foto ilustruese

Investitorët e huaj të pasur nuk do të kenë më të drejtë të përfitojnë nga programi i "vizave të arta" të Holandës, pasi do të hiqet duke filluar nga viti i ardhshëm.

Vendimi është konfirmuar përmes një deklarate të dhënë nga Shërbimi i Emigracionit dhe Natyralizimit në Holandë,  raporton "SchengenVisaInfo.com". Leja e qëndrimit për investitorët nuk do të jetë më e disponueshme nga 1 janari 2024. 

Programi i "vizave të arta" të Holandës u lejon investitorëve të huaj të pasur të marrin rezidencën në këtë vend me kusht që të kontribuojnë me të paktën 1,250,000 € në ekonominë holandeze dhe të plotësojnë kërkesat specifike, mes tyre këto:

-Mbani një pasaportë të vlefshme ose një dokument tjetër udhëtimi

-Personat nuk duhet të jenë rrezik për rendin publik apo sigurinë kombëtare

Autoritetet holandeze prezantuan programin e "vizave të arta" në vitin 2013 si pjesë e përpjekjeve për të ndihmuar rritjen e mëtejshme të ekonomisë së vendit. Në vitin 2018, autoritetet bënë disa ndryshime në këtë skemë pasi popullariteti i saj në vitet e para ishte i ulët.

Holanda nuk është i vetmi vend që ofron një skemë të tillë. Vendet e tjera evropiane ofrojnë gjithashtu programe qëndrimi dhe shtetësie, si Spanja, Portugalia dhe Greqia./CNA

 

 

Lajmet e fundit nga