LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zbulohen në Australi specie antike të ngjashme me hardhucat

9 Gusht 2023, 08:18, Kosova & Bota CNA

Zbulohen në Australi specie antike të ngjashme me hardhucat

Shkencëtarët kanë identifikuar një specie të re amfibësh që pushtoi Australinë rreth 247 milionë vjet më parë, shkruan BBC.

Zbulimi i jep fund një misteri që ka mahnitur studiuesit që nga vitet '90, kur mbetjet e fosilizuara të krijesës u gjetën nga një fermer në pension në Uellsin e Ri Jugor.

Më pak se 10 fosile të specieve të ngjashme me hardhucat janë identifikuar globalisht.

Ekspertët thonë se zbulimi mund të "rishkruajë evolucionin e amfibëve në Australi".

Shkencëtarët thonë se amfibi mishngrënës dikur jetonte në liqenet dhe përrenjtë e ujërave të ëmbla të Sidneit. Kjo specie e veçantë i përket familjes Temnospondyli: amfibë elastikë që i mbijetuan dy nga pesë ngjarjet e zhdukjes masive të tokës, duke përfshirë një seri shpërthimesh vullkanike që zhdukën 70-80% të të gjithë dinosaurëve afërsisht 250 milionë vjet më parë./CNA

Lajmet e fundit nga