LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Një kurë për thinjat?/ Shkencëtarët zbulojnë mekanizmin për ndryshimin e ngjyrës së flokut

21 Prill 2023, 10:40, Trending CNA
Një kurë për thinjat?/ Shkencëtarët zbulojnë
Foto ilustruese

Thinjat janë shenja treguese e plakjes që burrat dhe gratë janë përpjekur ta mbulojnë për breza.

Por shkencëtarët janë një hap më afër gjetjes së një mënyre për të kthyer flokët e thinjur me ngjyrë.

Një ekip studiuesish ka zbuluar qelizat staminale, të cilat janë në gjendje të zhvillohen në shumë lloje të ndryshme qelizash dhe që kanë aftësinë unike për të lëvizur midis ndarjeve të rritjes në folikulat e flokëve.

Ndërsa plakemi, këto qeliza burimore ngecin në një ndarje të quajtur fryrje e gjëndrës së flokëve.

Këto qeliza 'të mbërthyera' nuk janë në gjendje të rigjenerohen në qeliza pigmenti, të cilat ndihmojnë qimet të mbajnë ngjyrën e tyre, duke rezultuar në thinjat e flokëve.

Zbulimi një ditë mund të çojë në trajtim që u mundëson njerëzve të mbajnë ngjyrën e tyre natyrale të flokëve pa pasur nevojë t'i lyejnë ato.

Shkencëtarët, nga Shkolla e Mjekësisë Grossman e Universitetit të Nju Jorkut, e bënë zbulimin pasi studiuan qimet e bardha te minjtë.

Ata u fokusuan në qelizat burimore të melanociteve, të cilat gjenden edhe te njerëzit dhe kontrollojnë ngjyrën e flokëve.

Gjatë rritjes normale të flokëve, këto qeliza lëvizin midis ndarjeve të folikulit të flokëve në zhvillim dhe ekspozohen ndaj niveleve të ndryshme të sinjaleve të proteinave.

Ndërsa flokët thinjen dhe më pas rriten në mënyrë të përsëritur, një numër në rritje i këtyre qelizave burimore ngecin dhe nuk ekspozohen ndaj disa proteinave, duke i penguar ato të kthehen në qeliza pigmenti.

Mungesa e qelizave të pigmentit do të thotë që flokët do të humbasin ngjyrën e tyre, duke rezultuar në thinja që shumë njerëz i kanë frikë.

Ekipi tani planifikon të hetojë mjetet e mundshme për të rivendosur lëvizshmërinë e këtyre qelizave staminale ose lëvizjen fizike të tyre midis ndarjeve ku ato mund të prodhojnë pigment dhe të ndalojnë thinjat./ CNA.al

Lajmet e fundit nga