LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Vogue tregon "sekretin"/ Cila është mënyra e duhur për të hedhur parfumin

9 Prill 2023, 16:35, Trending CNA

Vogue tregon "sekretin"/ Cila është mënyra e duhur

Vogue na tregon disa këshilla të vyera se si duhet të vendosim parfumin në mënyrën e duhur për ta bërë atë të nuhasë dhe të zgjasë më shumë.
 

1. Është më mirë të vendosni parfum menjëherë pas dushit

Parfumi është gjithmonë hapi i fundit në rutinën bukurisë. Para se të largohemi nga shtëpia, hedhim parfumin  në lëkurë, flokë dhe rroba duke menduar se ështe mënyra më e mirë që ai të zgjasë sa më shumë. E gabuar: Aroma lëshohet më intensivisht kur aplikohet direkt pas dushit ose banjës në lëkurë të thatë, por ende pak të lagur dhe të ngrohtë. Është mirë të aplikoni krem ??para parfumit. 

2. Aplikoni fillimisht locionin, pastaj parfumin: renditja e duhur bën të gjithë ndryshimin

Lëkura e thatë  thith aromën, duke e penguar duke e penguar që të lëshojë aromën e plotë. Është shumë më mirë ta përhapni kremin në lëkurë përpara parfumit. Në mënyrë ideale, përdorni një locion trupi në mënyrë që aroma e produktit të kujdesit të lëkurës të mos konkurrojë me parfumin. Më pas spërkatni aromën në të ashtuquajturat pika të pulsit . Kjo do të thotë, në kyçet e dorës, palosjet e krahëve, qafën dhe lobet e veshit. Nxehtësia e trupit rrezatohet veçanërisht në këto pika, gjë që nxjerr në pah më intensivisht thelbin.

3. Kjo pikë e pazakontë nuk duhet harruar

Ndër pikat e pulsimit është gjithashtu, dhe jo çuditërisht, kërthiza . E vendosur në qendër të trupit, ajo nxehet dhe kjo është arsyeja pse aromat zhvillohen në mënyrë ideale në këtë pikë. Megjithatë, fakti që barku mbulohet shpesh nga rrobat nuk është një disavantazh, por parandalon që molekulat e parfumit të avullojnë shpejt.

4. Mos spërkatni parfum të zakonshëm në flokët tuaj

Nuk ka dyshim se flokët janë një bartës i shkëlqyer i parfumit: nëse flokët i fryn era, të gjithë rreth jush do ta ndjenë aromën. Por për shkak të përmbajtjes së lartë të alkoolit, parfumi i thanë flokët për një kohë të gjatë . Kjo është arsyeja pse ka kuptim të blini një parfum specifik për flokët . Nuk përmban alkool, ose përmban shumë më pak, dhe mbron flokët nga humbja e lagështirës. Disa parfume flokësh përmbajnë gjithashtu vajra ushqyes për të dhënë më shumë shkëlqim./ Përshtatur nga CNA.al

 

 

 

 

 

 

 

Lajmet e fundit nga