LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Instituti shkencor polak i cilëson macet "specie" aliene

27 Korrik 2022, 10:03, Kuriozitete CNA

Instituti shkencor polak i cilëson macet "specie" aliene

Një institut shkencor polak i ka klasifikuar macet shtëpiake si një “specie aliene pushtuese”, duke përmendur dëmin që ato u shkaktojnë zogjve dhe kafshëve të tjera të egra.

Disa adhurues të maceve kanë reaguar emocionalisht ndaj këtij përcaktimi duke kritikuar shkencëtarin kryesor të institutit.

Wojciech Solarz, një biolog në Akademinë shtetërore të Shkencave Polake, nuk ishte i përgatitur për reagimin mosmiratues publik kur futi “Felis catus”, emrin shkencor për macen e zakonshme të shtëpisë, në një bazë të dhënash kombëtare të ‘specieve aliene’ të drejtuar nga Instituti i Akademisë për Ruajtjen e Natyrës.

Baza e të dhënave kishte tashmë 1 786 specie të tjera të listuara pa asnjë kundërshtim, tha Solarz për AP të martën. Zhurma mbi speciet e huaja pushtuese nr. 1787, tha ai, mund të ketë ardhur nga disa raportime mediatike që krijuan përshtypjen e rreme se instituti i tij po bënte thirrje për eutanizimin e maceve të egra dhe të tjera.

Solarz nënvijëzoi konsensusin shkencor në rritje se macet shtëpiake kanë një ndikim të dëmshëm në biodiversitetin duke pasur parasysh numrin e zogjve dhe gjitarëve që ata gjuajnë dhe vrasin.

Kriteret për përfshirjen e maceve në mesin e specieve pushtuese të huaja “përmbushen 100% nga macja”, tha ai.

Në fillim të këtij muaji, instituti i Akademisë Polake publikoi një postim në faqen e tij të internetit duke cituar “polemikën” dhe duke kërkuar të sqaronte pozicionin e tij. Instituti theksoi se ishte “kundër çdo mizorie ndaj kafshëve”. Ai gjithashtu argumentoi se klasifikimi i tij ishte në përputhje me udhëzimet e Bashkimit Europian./Euronews

Lajmet e fundit nga