LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E frikshme/ Pushuesit në Las Vegas në panik, era e fortë ngre në ajër çadrat

14 Korrik 2022, 18:42, Kuriozitete CNA
E frikshme/ Pushuesit në Las Vegas në panik, era e fortë ngre
Foto ilustruese

Një ditë relaksi në pishinë për një moment është kthyer në një tmerr për pushuesit. Karrige, çadra dhe shume objekte të tjera kanë fluturuar në ajër si pasojë e një ere të fortë që ka grumbulluar gjithçka. E gjithë skena ndodhi në pak sekonda, ndërsa pushuesit më pas kanë dalë nga pishina të mbërthyer nga paniku.

Ky fenomen i erës që Shërbimi Kombëtar i Motit e përshkruan si vorbulla të mbushura me pluhur që formohen kur toka ngroh ajrin direkt mbi të me ajër më të ftohtë mbi atë shtresë. Kjo krijon një gjendje të paqëndrueshme, pasi ajri i ngrohtë është më i lehtë se ajri i ftohtë. Lëshimi i papritur i ajrit të ngrohtë që ngrihet përmes ajrit të ftohtë mund të krijojë këto vorbulla, të cilat në përgjithësi janë më të vogla dhe më pak intensive se një tornado.

Fenomeni zakonisht zgjat vetëm disa minuta dhe kanë shpejtësi të erës prej 60 mph ose më shumë. Por ato mund të vazhdojnë për një orë ose më gjatë dhe të arrijnë lartësi intensive duke krijuar dëme të konsdiderueshme./ CNA.al

Lajmet e fundit nga