LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zbulohet bima gjigante/ Pas 177 vitesh i fshehur, del në pah zambaku më i madh i ujit

4 Korrik 2022, 14:01, Kuriozitete CNA
Zbulohet bima gjigante/ Pas 177 vitesh i fshehur, del në pah zambaku
Foto ilustruese

Shkencëtarët kanë zbuluar një specie të re të zambakut të ujit, i cili kishte qëndruar i fshehur për plot 177 vite. Bima është zbuluar në arkivat e Kopshtit Botanik Mbretëror mes nje numri koleksionesh ujore.

Bima, e cila quhet Victoria Boliviana, mban rekordin si zambaku më i madh i ujit në botë me gjethe që rriten më shumë se tri metra.

Kjo bimë tashmë është një specie e re për shkencën, dhe shkencëtarët kanë theksuar se falë këtij zbulimi, zbuluan se ka ende shumë për të mësuar rreth zambakëve pasi këto bimë mbartin shumë surpriza në vetvete./ CNA.al

Lajmet e fundit nga