LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

 Pse zgjohemi me dhimbje koke?

24 Qershor 2022, 18:20, Kuriozitete CNA

 Pse zgjohemi me dhimbje koke?


Foto ilustruese

Ora juaj e ziles bie dhe tingëllon në mënyrë të dyshimtë më fort se zakonisht.

Zgjimi me dhimbje koke nuk është mënyra më e mirë për të nisur ditën – por ato mund të shkaktohen për një mori arsyesh.

Ato mund të shfaqen nëse jemi të dehidratuar, gjë që ndonjëherë mund të jetë rezultat i konsumimit të tepërt të pijeve alkoolike.

Por të dyja, përveç stresit dhe sëmundjeve, mund të shkaktojnë gjithashtu dhimbje të kokës.

Dhimbjet e kokës në mëngjes janë të zakonshme dhe mund të ndodhin për një sërë arsyesh, shumë prej të cilave nuk janë serioze.

Shpesh nuk është asgjë për t'u shqetësuar, dhe është vetëm rezultat i dehidrimit ose pas një mbrëmjeje të këndshme.

Por dhimbja e vazhdueshme në shumicën e mëngjeseve mund të jetë një tregues i mundshëm i një problemi themelor.

Është më mirë të dini se çfarë mund të thotë dhe të shihni nëse keni nevojë të flisni me një ekspert për këtë.

 Pse zgjohemi me dhimbje koke?

Cilat janë simptomat e dhimbjes së kokës?


Simptomat e dhimbjes së kokës mund të ndryshojnë në varësi të llojit.

Dhimbjet e kokës së migrenës shpesh përshkruhen si dhimbje të forta dhe pulsuese.

Dhimbjet e kokës grumbullohen më shumë si një djegie intensive, ndonjëherë rreth syve.

Dhe një dhimbje koke e sinuseve, e shkaktuar zakonisht nga një infeksion ose sëmundje, përgjithësisht fokusohet rreth hundës, syve ose ballit.

 Pse zgjohemi me dhimbje koke?

Çfarë llojesh të dhimbjeve të kokës ekzistojnë?

Dhimbjet e kokës vijnë në të gjitha llojet e formave - migrenë, dhimbje koke tensioni ose dhimbje koke grupore - megjithëse ka rreth 300 lloje.

Dhimbja e kokës në mëngjes zakonisht fillon midis orës 4 dhe 9 të mëngjesit dhe shpesh tenton të ndërpresë gjumin e të sëmurit.

Dhimbja mund të ndahet në një sërë kategorish duke e bërë atë ose një dhimbje koke tensioni ose edhe një migrenë.

Llojet e tjera të dhimbjes së kokës në mëngjes mund të përfshijnë dhimbje koke kronike dhe me përdorim të tepërt medicinal.

Studimet kanë zbuluar se shumica e njerëzve që vuajnë nga dhimbje koke në mëngjes vuajnë edhe nga çrregullime të gjumit.

Pse ndodhin dhimbje koke?


Ka shumë arsye pse mund të zgjoheni me dhimbje koke në mëngjes, ato përfshijnë:

Orari i punës

Hulumtimet kanë zbuluar se dhimbja e kokës në mëngjes mund të shkaktohet edhe nga çrregullimet e ritmit kadiak, që është kur "ora e trupit" natyrale është e fikur, si për shembull për shkak të punës me turne.

Për shkak të mospërputhjes midis orës suaj natyrale të trupit dhe kur jeni duke fjetur, mund të keni gjumë të pamjaftueshëm, gjë që mund të shkaktojë dhimbje koke kur zgjoheni.

Kjo, si dhe alergjitë në dhomën e gjumit ose gjumi në një dhomë jashtëzakonisht të ftohtë, mund të përkeqësojnë cilësinë e gjumit.

 Pse zgjohemi me dhimbje koke?

Çrregullime të gjumit

Njëra përfshin çrregullimet e gjumit, sepse e njëjta pjesë e trurit që kontrollon gjumin dhe disponimin kontrollon gjithashtu dhimbjen me të cilën po zgjoheni.

Pagjumësia është një nga arsyet kryesore për migrenën në mëngjes.

Gjendja mund t'ju pengojë të pushoni mjaftueshëm duke ju mbajtur zgjuar kur po përpiqeni të bini në gjumë, duke ju zgjuar sapo të bini në gjumë dhe duke shkaktuar gjumë të shqetësuar.

Çështje të tjera të gjumit si narkolepsia, ecja në gjumë, gjumi me jastëkun e gabuar dhe ndryshimet e papritura në orarin e gjumit - të tilla si gjumi i tepërt ose humbja e gjumit - mund të kontribuojnë në dhimbjet tuaja të kokës.

Shumë të sëmurë raportojnë gjithashtu se kanë përjetuar çrregullime të lëvizjes së gjumit si bruksizmi i gjumit (ku njerëzit në mënyrë të pavetëdijshme bluajnë ose shtrëngojnë dhëmbët gjatë gjumit) dhe sindromën e këmbëve të shqetësuara (ku njerëzit përjetojnë një ndjesi jashtëzakonisht të pakëndshme "gjilpërash dhe pickimesh" në gjymtyrët e tyre të poshtme gjatë gjumit, e cila shoqërohet, nga nxitja e fortë për t'i lëvizur ato në mënyrë që të gjejnë lehtësim).

Dhimbjet e kokës në mëngjes janë gjithashtu një shenjë paralajmëruese kryesore e gjendjes së apnesë së gjumit, të cilën shumë njerëz nuk e kuptojnë se e kanë.

Gjendja bën që rrugët e frymëmarrjes të ngushtohen gjatë natës, duke ndaluar përkohësisht frymëmarrjen. Kjo shkakton dhimbje koke dhe lodhje të nesërmen, si dhe gërhitje gjatë natës.

 Pse zgjohemi me dhimbje koke?

 Pse zgjohemi me dhimbje koke?

Probleme të shëndetit mendor dhe fizik

Depresioni dhe ankthi janë gjithashtu shkaqet kryesore të dhimbjeve kronike të kokës në mëngjes, pasi ato janë të ndërthurura me pagjumësinë.

Përveç kësaj, ilaçet duke përfshirë aspirinën dhe efektet e tërheqjes nga ilaçet kundër dhimbjes, kafeina shpesh shkakton dhimbje koke dhe migrenë kronike.

Nuk është për t'u habitur që dhimbjet e kokës janë gjithashtu rezultat i alkoolit. 

Ndonjëherë dhimbja e kokës mund të jetë shenjë e një gjendjeje më serioze shëndetësore, por kjo është e rrallë.

Nëse vuani nga dhimbje koke të rregullta dhe nuk jeni të sigurt për shkakun, ia vlen gjithmonë të konsultoheni me një mjek, veçanërisht nëse ajo vjen me simptoma të tjera.

Një nga karakteristikat kryesore të një tumori të trurit është dhimbja e kokës, së bashku me problemet e shikimit ose të të folurit dhe ndryshimet në funksionin mendor si vështirësia me kujtesën.

Presioni i lartë i gjakut dhe goditja në tru mund të shkaktojnë gjithashtu dhimbje koke.

 Pse zgjohemi me dhimbje koke?

Si të shpëtoj nga një dhimbje koke?


·         Qeset me akull: Vendosja e një qese me akull në ballë mund të bëjë mrekulli për migrenën. Kubat e akullit të mbështjellë me një peshqir, një qese me bizele të ngrira ose edhe një dush i ftohtë mund të zvogëlojnë dhimbjen. Mbajeni kompresën në kokë për 15 minuta dhe më pas bëni një pushim për 15 minuta.       

·         Ngrohje: Për dhimbje koke tensioni, vendosni një jastëk ngrohjeje në qafë ose në pjesën e pasme të kokës. Nëse keni dhimbje koke sinusale, mbani një leckë të ngrohtë në zonën që ju dhemb. Një dush i ngrohtë mund të bëjë gjithashtu mashtrim.

·         Lehtësoni presionin në kokë: Nëse qafa juaj është shumë e ngushtë, mund të shkaktojë dhimbje koke. Këto "dhimbje koke me kompresim të jashtëm" mund të shkaktohen gjithashtu duke mbajtur një kapele, shirit koke apo edhe syze noti që janë shumë të ngushta. Disa njerëz thonë se kjo metodë funksionon pothuajse menjëherë.

·         Zbehni dritat: Dritat e ndezura ose vezulluese mund të shkaktojnë migrenë. Nëse jeni të prirur ndaj tyre, mbuloni dritaret tuaja me perde të errëta gjatë ditës dhe përpiquni të mbani syze dielli jashtë. Ju gjithashtu mund të dëshironi të shtoni ekrane kundër shkëlqimit në kompjuterin tuaj.

·         Shmangni përtypjen e tepërt: Përtypja e çamçakëzit dëmton jo vetëm nofullën tuaj, por mund të shkaktojë edhe dhimbje koke. Dhe nuk është vetëm çamçakëzi, pasi e njëjta gjë vlen edhe për përtypjen e thonjve, buzëve, brendësisë ose faqeve, apo objekteve të dobishme si stilolapsat. Shmangni ushqimet krokante dhe ngjitëse nëse vuani dhe sigurohuni që të merrni kafshata të vogla. Nëse kërcitni dhëmbët gjatë natës, pyesni dentistin tuaj për një mbrojtës të gojës pasi kjo mund të frenojë dhimbjet e kokës herët në mëngjes.

·         Merrni pak kafeinë: Jo, ky nuk është një gabim. Sasi të vogla të kafeinës shpesh mund të lehtësojnë dhimbjen e kokës dhe madje mund të rrisin efektin e qetësuesve pa recetë. Megjithatë, shumë kafeinë mund të ndërpresë gjumin dhe të shkaktojë lloje të ndryshme dhimbjesh koke. Moderimi është kyç.

·         Praktikoni jogën: Pavarësisht nëse është shtrirje, joga, meditim ose relaksim progresiv i muskujve, të mësuarit se si të qetësoheni kur jeni në mes të një dhimbjeje koke mund të ndihmojë me dhimbjen.

·         Kufizoni alkoolin: Alkooli mund të shkaktojë migrenë në rreth një të tretën e atyre që përjetojnë dhimbje koke të shpeshta. Është treguar gjithashtu se shkakton tension dhe dhimbje koke grupore te shumë njerëz./CNA.al

Lajmet e fundit nga