LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gara më e çuditshme në botë/ Ky është njeriu që vrapoi më shpejt se kali

15 Qershor 2022, 12:33, Kuriozitete CNA

Gara më e çuditshme në botë/ Ky është njeriu

Një 37-vjeçar anglez vrapoi plot 37 kilometra për 2 orë 22 minuta dhe 23 sekonda në garën e çuditshme që zhvillohet në Wells ku njerëzit dhe kuajt vrapojnë së bashku.

Ricky Light la pas në garë rreth 1000 burra të tjerë dhe 50 kuaj. “Është e mrekullueshme të fitosh këtë garë dhe të mundësh kuajt. Isha i bindur që do të isha një konkurrent i denjë për kuajt, por nuk prisja të fitoja”, tha Lightfoot.

Ricky Lightfoot bëhet kështu njeriu i tretë që e fiton këtë garë që kur ka nisur të organizohet, në vitin 1980. Pasi hera e fundit që një njeri kishte mundur një kalë ka qenë në vitin 2007, ndërsa hera e parë  ndodhi në vitin 2004./ CNA.al

Lajmet e fundit nga