LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

A jeni kuriozë të shihni modelin e targave të përdorura ndër vite në Shqipëri dhe botë?/ Ja ku mund t’i gjeni

8 Qershor 2022, 14:42, Kuriozitete CNA
A jeni kuriozë të shihni modelin e targave të përdorura
Foto ilustruese

Që nga Antarktika dhe Europa, nga Amerika dhe Afrika.

Targat e automjeteve të të gjithë kontinenteve, shteteve apo dhe të qyteteve janë mbledhur në një web site http://worldlicenseplates.com/.

Madje dhe targat e veturave të Kosovës që përdoreshin në periudhën e ish-jugosllavisë mund ta gjeni të eksploruar aty.

Si dhe gjithashtu targat e veturave të Shqipërisë që nga koha e Mbretit Ahmet Zogu apo të kohës së komunizmit dhe deri te targat e ditëve të sotme.

Në këtë 'website' mund të gjenden variante të ndryshme të targave që janë përdorur në mbarë botën.

Është interesant fakti që ekziston madje dhe targa për Antarktikën, pavarësisht pozicionit gjeografik që ka ajo.

Lajmet e fundit nga