LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E rrallë në Kanada/ Zbulohet foshnja mamuth 30 mijë vjeçare

28 Qershor 2022, 11:20, Kuriozitete CNA
E rrallë në Kanada/ Zbulohet foshnja mamuth 30 mijë
Foshnja mamuth

Një foshnjë mamuthi është gjetur e ngrirë në akullnajat e përhershme të Kanadasë veriperëndimore. Foshnja u gjet nga minatorët e arit në rajonin Klondike të Yukon dhe mendohet që i përket epokës së akullit.

Mamuthi i mumifikuar është femër dhe është më shumë se 30.000 vjet e vjetër.

Nëse madhësia e tij nuk është ende e përcaktuar qartë, specialistët vlerësojnë se është pak a shumë identike me atë të Lyuba, një tjetër mamuth i ri leshi i zbuluar në Siberi 15 vjet më parë./CNA.al

E rrallë në Kanada/ Zbulohet foshnja mamuth 30 mijë

Lajmet e fundit nga