LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E pazakontë/ Artisti që krijon vepra arti me tastet e tastierës

27 Qershor 2022, 18:46, Kuriozitete CNA
E pazakontë/ Artisti që krijon vepra arti me tastet e tastierës
Foto ilustruese

Artisti Erik Jensen ka krijuar një larmi vepra arti nëpërmjet tasteve të tastetierës.  

Tastierat, të cilat janë jashtë përdorimit janë kthyer në vepra arti interesante falë edhe teknologjisë ku është frymëzuar dhe vetë artsiti.

Pasi ka pastruar 135.000 taste ai fillon proçesin  e ngjyrosjes. Jensen përdor një recetë të veçantë  ngjyrimi në mënyrë që të mos ndryshohen karakteret e tastierës.

Në këtë mënyrë artdashësit mund të shohin gjendjen e produktit pa qënë i fshehur ose i njollosur.

Preferencat e tij janë ngjyrat origjinale ndaj dhe kjo është arsyeja që në punët e tij dominojnë tonet e zeza. 

Ndërsa në nevojë për ngjyra të tjera ai përdor proçesin e ngjyrosjes. Erik Jensen u shpreh se  frymezimi i tij erdhi nga mënyra se si tani jetojmë në një botë teknologjike ndaj dhe frymëzimi  tij ka qenë teknologjia./ CNA.al

Lajmet e fundit nga