LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

U rrotullua mbi 1300 herë në “Planetin e Kuq”/ Dalin pamjet e kapura nga anija kozimike

30 Qershor 2022, 18:14, Kuriozitete CNA
U rrotullua mbi 1300 herë në “Planetin e Kuq”/ Dalin
Foto ilustruese

Një anije kozmike kineze pa ekuipazh ka marrë të dhëna imazhesh që mbulojnë të gjithë Marsin përfshirë ato të polit jugor. Duke u rrotulluar 1300 herë rreth planetit, anija ka arritur të fotografojë çdo pjesë të tij.

Anija kozmike e quajtur  “Tianwen-1” arriti me sukses në “Planetin e Kuq” në shkurt të vitit 2021.

Në mesin e fotografive ishin pamjet e para të polit jugor të Marsit, ku janë të ngujuara pothuajse të gjitha burimet e ujit.

Gjetja e vendndodhjes së ujit nën sipërfaqen e planetit është kyçe për ta përcaktuar mundësinë për jetë në Mars dhe për ofrimin e një burimi të përhershëm për ndonjë eksplorim nga njerëzit./ CNA.al

Lajmet e fundit nga