LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Zonja e Hekurt" e Parisit po degradon/ Kulla Eifel po "pushtohet" nga ndryshku

6 Korrik 2022, 12:31, Kuriozitete CNA

"Zonja e Hekurt" e Parisit po degradon/ Kulla Eifel po

Krenaria e Parisit, Kulla Eifel, e cila u ndërtua në vitin 1889 qëndron në këmbë për plot 133 vite. Por siç duket tashmë ka ardhur koha për riparim, pasi struktura e lartë prej çelikut, është e mbushur e gjitha nga ndryshku.

Edhe pse ka nevojë për një riparim rrënjësor, kullës do t’i jepet vetëm një rinovim dhe lyerje pasi Lojërat Olimpike 2024 do të organizohen në Paris dhe koha nuk premton për një restaurim më të thellë.  

Për të ndaluar përhapjen e ndryshkut të kullës, fenomen ky i cili vazhdon të mbetet problem kryesor për kullën, është e domosdoeshme që kulla të lyhet një herë në shtatë vjet.

Me një lartësi prej 324 metrash, kjo kullë grumbullon plot 6 milionë turistë çdo vit dhe kjo është një ndër arsyet kryesore që autoritetet ngurrojnë të ndërhyjnë në këtë monument për shkak të të ardhurave të mëdha që do të humbisnin si pasojë e turistëve të munguar./ CNA.al

Lajmet e fundit nga