LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Zbulimi i radhës nga NASA/ Së shpejti do të publikohen fotot e yjeve më të mëdhenj se dielli

10 Korrik 2022, 15:27, Kuriozitete CNA

Zbulimi i radhës nga NASA/ Së shpejti do të publikohen fotot e

NASA zbuloi se teleskopi James Webb do të synojë objekte të shumta spektakolare kozmike, duke përfshirë grupe yjore të largëta, një planet gjigant jashtë sistemit tonë diellor dhe një grup galaktikash që është 290 milionë vite dritë larg.

Agjencia hapësinore liston pesë objektivat kryesorë për grupin e parë të imazheve shkencore me ngjyra të plota të teleskopit prej 10 miliardë dollarësh që do të publikohen të martën, 12 korrik, në orën 10:30 të mëngjesit EDT.

“Edhe pasi kam punuar në program për shumë vite, jam po aq i emocionuar sa të gjithë të tjerët që po presin publikimin e imazheve dhe të dhënave të para nga teleskopi hapësinor James Webb i NASA-s, një përpjekje e guximshme në partneritet me europianët dhe agjencitë hapësinore kanadeze”, thotë Eric Smith, një shkencëtar i programit Webb në NASA, i cili ka punuar në ekipin e teleskopit që nga fillimet e tij në mesin e viteve 1990.

Zbulimi i radhës nga NASA/ Së shpejti do të publikohen fotot e

Objektivat u zgjodhën nga një ekip përfaqësuesish nga NASA, Agjencia Evropiane e Hapësirës, ??Agjencia Kanadeze e Hapësirës dhe Instituti Shkencës i Teleskopit Hapësinor. Mjegullnaja Carina është një nga mjegullnajat më të shndritshme dhe më të mëdha në hapësirë, e vendosur rreth 7600 vite dritë larg në yjësinë jugore të quajtur Carina.

Mjegullnajat janë “çerdhe” yjore ku lindin yjet dhe kjo është shtëpia e shumë yjeve gjigantë, duke përfshirë disa më të mëdhenj se dielli.

Mjegullnaja e Unazës Jugore, e njohur gjithashtu si mjegullnaja 'Tetë-Burst', është një mjegullnajë planetare në thelb një re shpërthyese gazi që është e rrethuar nga një yll që po “vdes”.

Zbulimi i radhës nga NASA/ Së shpejti do të publikohen fotot e

Sipas NASA-s, ai është gati gjysmë viti dritë në diametër dhe ndodhet rreth 2000 vjet dritë larg nga Toka. Më pas në listë është WASP-96 b, i cili është një planet gjigant jashtë sistemit tonë diellor që përbëhet kryesisht nga gazi.

Ky planet ndodhet 1150 vite dritë nga Toka dhe rrotullohet rreth yllit të tij çdo 3.4 ditë.

WASP-96 b ka rreth gjysmën e masës së Jupiterit dhe u zbulua në vitin 2014. Kuintet i Stefanit ndodhet në yjësinë Pegasus dhe njihet si grupi i parë kompakt i galaktikave i zbuluar ndonjëherë në 1787.

Katër nga pesë galaktikat brenda kuintetit janë të mbyllura në një valle kozmike të takimeve të përsëritura të afërta, vëren NASA./ CNA.al

Lajmet e fundit nga