LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sytë nga qielli/ Sonte shfaqet superhëna ‘Buck Moon’

13 Korrik 2022, 18:04, Kuriozitete CNA
Sytë nga qielli/ Sonte shfaqet superhëna ‘Buck Moon’
Foto ilustruese

Sonte do të keni rastin më të mirë për të parë Hënën më të madhe dhe më të ndritshme të vitit. ‘Buck Moon’ klasifikohet si superhëna dhe kjo për shkak se hëna është afër perigjeut, e cila është pika më e afërt në orbitën e saj rreth Tokës.

Kjo e bën atë të duket më e madhe dhe më e ndritshme.

Distanca jonë nga hëna ndryshon vazhdimisht. Hëna do të duket edhe më e madhe menjëherë pas lindjes për shkak të një efekti optik të quajtur ‘Iluzioni i hënës’.

Kjo hënë ka marrë emrin ‘Buck Moon’ nga amerikanët vendas për shkak se në këtë periudhë shfaqen brirët e rinj te dreri dhe termi ‘buck’ i referohet pikërisht drerit ose thënë ndryshe ‘Hëna Dre’./ CNA.al

Lajmet e fundit nga