LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Momente dramatike/ Një ortek i madh përfshin malet në Kirgistan

11 Korrik 2022, 17:04, Kuriozitete CNA
Momente dramatike/ Një ortek i madh përfshin malet në Kirgistan
Foto ilustruese

Një ortek i madh ka përfshirë malet Tian Shan  në Kirgistan.  Turistët, të cilët ishin në turne malor, arritën të shpëtonin për mrekulli, e madje njëri prej tyre arriti dhe të filmonte pamjet në çastin kur bie orteku.

Në video duket çasti kur orteku fillon të bjerë nga një majë e largët dhe në një kohë shumë të shkurtër orteku përfshin gjithë vendin.

‘Nga ku po filmoja, munda të ikja vetëm nga streha pranë meje, prandaj nuk lëviza. Mund të jetë e vështirë të besohet, por isha i bindur se pjesa më e madhe e ortekut nuk do të arrinte tek unë dhe do të isha vetëm nga një ‘re’ e borës, në vend të një ‘muri’ bore’ është shprehur njëri nga turistët./ CNA.al

Lajmet e fundit nga