LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dokument/ 4 shtetet që Shqipëria kërkonte heqjen e vizave në 1937-ën

24 Korrik 2022, 08:43, Kuriozitete CNA

Dokument/ 4 shtetet që Shqipëria kërkonte heqjen e vizave në

Heqja e vizave për shqiptarët ka qenë një temë e kahershme e shtetit shqiptar. Përçapje janë bërë që në vitin 1937.

Sipas një dokumenti të bërë publik nga Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave, në vitin ‘37 është kërkuar “zhdukja e formaliteteve të vizës konsullore”  me Gjermaninë, Çekosllovakinë, Poloninë dhe Hungarinë.

Dokumenti i mëposhtëm, është një shkresë adresuar Ministrisë së Punëve të Jashtme, nga Enti Kombëtar i Turizmit, i cili kërkon lehtësimin dhe inkurajimin e ardhjes së turistëve për të vizituar Shqipërinë.

Në shkresën e tij, Enti Kombëtar i Turizmit, shton se arritja e një marrëveshje me këto shtete për të hequr vizat do të ishte shumë e dobishme për shtetin po ashtu dhe për turizmin në vend./CNA.al

Dokument/ 4 shtetet që Shqipëria kërkonte heqjen e vizave në

Lajmet e fundit nga