LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

FOTOT- Shkencëtarët zbulojnë një specie të re dinosauri

7 Nëntor 2021, 15:45, Kuriozitete CNA

Shkencëtarët kanë zbuluar se një specie e sapozbuluar e dinosaurëve që arrinte gjatësinë 13 këmbë, pesë këmbë e gjatë dhe peshonte deri në një ton, ishte një paraardhës i diplodokut.

Studiuesit raportojnë zbulimin e dy fosileve pothuajse të plota të kafkës së dinosaurit që ha bimë në Jameson Land, në Grenlandën lindore.

?Cold Bone?, emer i vendosur për shkak të ftohtësisë së kockave, jetoi gjatë periudhës së vonë të Triasikut afërsisht 214 milion vjet më parë kur Grenlanda Lindore ishte e lidhur me Evropën.

Sipas Daily Mail, Cold Bone i përket një grupi dinosaurësh me qafë të gjatë të quajtur sauropodomorphs, i cili përfshin sauropodët.

Disa nga kafshët më të mëdha tokësore të të gjitha kohërave evoluan më vonë nga ky grup, duke përfshirë diplodocus.

Një ekip ndërkombëtar paleontologësh nga Brazili, Portugalia, Gjermania dhe Danimarka kanë detajuar speciet në një studim të botuar në revistën Diversity.

?Në krahasim me dinosaurët me qafë të gjatë që erdhën pas, Issi do të kishte qenë një kafshë shumë e vogël?, tha autori i studimit Victor Bennari në Universidade Nova de Lisboa, Portugali.

“Disa sauropodë mund të arrijnë mbi 80 këmbë në gjatësi dhe të peshojnë më shumë se 65 ton?, vijon ai.

Mendohet se lloji i ri është ndër sauropodomorfët e parë që ka jetuar në hemisferën veriore./CNA.al

Lajmet e fundit nga