LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Coulrophobia”/ Nga se vjen ndjenja e frikës për klounët

30 Tetor 2021, 18:26, Kuriozitete CNA

Për dekada, klounët kanë qenë një shtyllë e festat e ditëlindjeve të fëmijëve, duke na argëtuar me lule të lezetshme, tullumbace të ngjashme me kafshët dhe fytyra komike.

Por, pavarësisht se u sjell lumturi kaq shumë njerëzve, të tjerët shohin gjithashtu një anë të keqe, rrëqethëse të kllounëve që u jep atyre një ndjenjë shqetësimi.

Me Halloween në horizont, MailOnline ka bërë disa intervista me një numër psikologësh për të marrë mendimet e tyre rreth shkaqeve të të ashtuquajturës ?coulrophobia?.

Shkencëtarët përgjithësisht pajtohen se kurofobia është rezultat i mosnjohjes se kush qëndron pas grimit, hundës së kuqe dhe flokëve të një kllouni.

Studiuesi i fobisë Adam Cox tha se frika është një produkt i shoqërisë sonë dhe kryesisht vjen nga 2 faktorë.

?Askush nuk ka lindur me frikën e kllounëve?, tha ai për MailOnline.

Një arsye kryesore, tha Cox, është se si kllounët janë portretizuar në media.

?Vrasësi serial John Wayne Gacy punoi me kohë të pjesshme si klloun, por kurrë nuk vrau askënd ndërsa ishte i veshur si i tillë.

?Pavarësisht kësaj, ai u bë i njohur si ?Klouni vrasës? dhe për këtë e kujton publiku.

Psikologët thonë se frika nga kllounët u ekzagjerua nga publikimi i romanit të famshëm horror të Stephen King-ut It, botuar në vitin 1986, dhe mini-serialit që pasoi katër vjet më vonë (në foto) +5Psikologët thonë se frika nga kllounët u ekzagjerua nga publikimi i romanit të famshëm horror të Stephen King-ut It, botuar në vitin 1986, dhe mini-serialit që pasoi katër vjet më vonë (në foto)

Në verën e vitit 2016, ajo që njihej si ‘Manija e Kllounëve Vrasës’ u përhap si një epidemi në të gjithë SHBA-në, me njerëz të veshur si klloun kërcënues që shfaqeshin në të gjithë vendin.

Fenomeni u përhap më pas në Kanada, Australi dhe më në fund në Britani më vonë atë vit, me policinë e thirrur për dhjetëra incidente ku shakaxhinjtë visheshin si ‘kllounë rrëqethës’ për të trembur qëllimisht njerëzit.

Cox tha se kjo ka pasur gjithashtu një ndikim në arsyen pse kllounët shihen si të tmerrshëm.

?Kishit njerëz të ndjekur nga shakaxhinj me kostume dhe videot u ngarkuan më vonë në YouTube.”Në disa raste, pjepri u bë që të dukej si koka e një personi që thyhet me një vare si një mënyrë për të frikësuar dhe trembur njerëzit.”

Pra, kur u”krijua” frika nga kllounët?

“Kjo ndoshta është shfaqur që nga vitet ’60 e tutje,” tha Cox, duke përmendur si Gacy së bashku me publikimin e It dhe një valë filmash horror që nuk shfaqnin domosdoshmërisht kllounë, por kishin vrasës të veshur me maska.

Është një ndjenjë e frikshme ose shqetësuese që disa njerëz përjetojnë si përgjigje ndaj figurave jo shumë të ngjashme me njeriun, si robotët humanoidë dhe personazhet e krijuar nga kompjuteri.

“Kjo figurë është mjaft e gjallë për të qenë shqetësuese, por jo aq realiste për të qenë e këndshme dhe për këtë arsye i frikëson njerëzit, veçanërisht fëmijët,” tha ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga