LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Studiuesit kapin momentin e një shpërthimi në diell/ A ka vend për panik?

28 Tetor 2021, 14:50, Kuriozitete CNA
Studiuesit kapin momentin e një shpërthimi në diell/ A ka vend

Studiuesit kanë kapur një pamje në diell, ku duket një njollë e cila duket sikur shpërthen herë pas here.

Observatori Dinamik Diellor i NASA-s (SDO) kapi serinë e shpërthimeve nga njolla diellore gjatë pesë orësh të martën, më 26 tetor.

Njollat ??e diellit janë zona që duken të errëta në sipërfaqen e Diellit, sepse ato janë më të ftohta se zonat e pjesëve të tjera (edhe pse janë ende shumë të nxehta, rreth 6500°F).

Çuditërisht, këto njolla diellore mund të bëhen shumë herë më të mëdha se e gjithë Toka.

Por shkencëtarët u shprehën se në një rast tjetër të ngjashëm, duhet të kenë një vështrim më të mirë të rajonit kur ai rrotullohet në pamjen e Tokës në të kundërt ekziston një mundësi (ndonëse jo shumë e madhe) që ndonjë ?avull? i nxehtë të përshkojë tokën.

SDO është një satelit i NASA-s që ka vëzhguar Diellin që nga viti 2010, kur u nis nga Stacioni i Forcave Hapësinore Cape Canaveral në Florida.

“Të paktën gjysmë duzine shpërthimesh ndodhën gjatë filmit të shkurtër [SDO’s]”, raportoi faqja e gjurmimit të hapësirës SpaceËeather, cituar nga Space.com.

Kjo u bë e dukshme , ashtu siç e përmendëm edhe më parë, nga njollat ??e diellit, zona që duken të errëta në sipërfaqen e Diellit. Ato formohen në zonat ku fushat magnetike janë veçanërisht të forta. Pra, ata janë shënuesit vizualë se ku janë shfaqur fusha të fuqishme magnetike nga brendësia e Diellit

Është interesante se njollat ??e diellit janë vetëm të errëta në kontrast me fytyrën e ndritshme të Diellit.

Nëse mund të hiqni një njollë diellore mesatare nga Dielli dhe ta vendosni diku tjetër në qiellin e natës, ajo do të ishte pothuajse aq e ndritshme sa një hënë e plotë.

Njollat ??e diellit formohen në zonat ku fushat magnetike janë veçanërisht të forta ? aq të forta saqë ato mbajnë një pjesë të nxehtësisë brenda Diellit që të mos arrijë në sipërfaqe.

Fushat e fuqishme magnetike në afërsi të njollave të diellit prodhojnë rajone aktive në Diell, të cilat nga ana e tyre shpesh shkaktojnë shqetësime të tilla si ndezjet diellore dhe nxjerrjet e masës koronale (CME).

Këto ngjarje mund të paraqesin rrezik për astronautët dhe të dëmtojnë satelitët, duke shkaktuar kërdi për sistemet e komunikimit në Tokë./CNA.al

Lajmet e fundit nga