LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nxisin dhunë/ New York ndalon veshjen e kostumeve të “Squid Game”

28 Tetor 2021, 20:43, Kuriozitete CNA
Nxisin dhunë/ New York ndalon veshjen e kostumeve të “Squid

Tashmë është zyrtare.

Tre shkolla fillore në shtetin e New Yorkut, SHBA, kanë ndaluar kostumet e Halloween nga seriali tashmë i famshëm i Netflix, Squid Game, për shkak të frikës se mund të nxisin dhunën dhe në rastin më të keq?vrasje.

Kjo sepse seriali triller koreano-jugor tregon historinë e njerëzve të zhytur në borxhe që konkurrojnë për të fituar një shumë të majme parash në një seri vdekjeprurëse lojërash për fëmijë dhe këto lojra po bëhen virale edhe në realitet.

Përmbajtja e tij e tmerrshme ka bërë që shkollat ??t’u dërgojnë e-mail prindërve për “mesazhet e dhunshme” të serialit.

Ata thanë se veshjet e kostumeve të Squid Game në ngjarjet e shkollës do të ishin “të papërshtatshme”.

Shkollat ??në distriktin shkollor Fayetteville-Manlius të Neë York kanë udhëzime që ndalojnë veshjet e Halloëeen me artikuj “që mund të interpretohen si armë” dhe ato që janë “shumë të tmerrshme ose të frikshme”, tha për CBS News mbikëqyrësi i saj, Craig Tice.

Ai tha se nxënësit kishin rikrijuar skena nga seriali në kohë pushimi dhe drejtorët kishin paralajmëruar prindërit se “lojërat që lidhen me sjelljen e dhunshme nuk janë të përshtatshme”.

Gjithashtu në SHBA, seriali vlerësohet për audiencë me moshë adulte nga Netflix, që do të thotë se shfaqja “mund të mos jetë e përshtatshme për moshat 17 vjeç e poshtë”./CNA.al

Lajmet e fundit nga