LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

E habitshme/ Ky fshat nuk dinte asgjë për Covid19 deri në momentin që shkuan për t’i vaksinuar

3 Nëntor 2021, 16:54, Kuriozitete CNA
E habitshme/ Ky fshat nuk dinte asgjë për Covid19 deri në

U bënë gati dy vjet që kur bota është e mbërthyer nga pandemia e Covid 19.

Deri tani më shumë se 5 milion njerëz rezultojnë që kanë humbur jetën.

E habitshme por ka një fshat mes pyjeve të dendur të amazonës me rreth 5800 persona të cilët nuk ja kishin idenë e pandemisë deri në momentin që kanë shkuar për t?i vaksinuar.

?Nuk dinim që koronavirusi ekzistonte. Është hera e parë që kemi dëgjuar për këtë virus të quajtur Covid-19?, është shprehur Apu Mariano Quisto për Reuters në momentin kur aty mbërriti grupi i vaksinatorëve.

Mangual është fshati më i largët mes Amazonës. Banorët nuk kanë energji elektrike në shtëpitë e tyre prej druri, ndërsa jetojnë nga gjuetia dhe peshkimi. Lidhja me botën e jashtme për ata është minimale. Grupit të vaksinatorëve dhe atij të Reuters iu deshën 3 ditë udhëtim e lundrim me varkë për të mbërritur në këtë komunitet.

Mund të themi se banorët atje janë disi të izoluar dhe të shpëputur nga çdo lloj marrëdhënie e botës jashtë./CNA.al

Lajmet e fundit nga