LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

FOTO- Habiten arkeologët/ Gjejnë statujat e dy hyjnive greke në Turqi

2 Nëntor 2021, 14:18, Kuriozitete CNA
FOTO- Habiten arkeologët/ Gjejnë statujat e dy hyjnive greke në

Kokat e statujave të gdhendura rreth 5000 vjet më parë të dy hyjnive greke janë zbuluar në një qytet antik të Turqisë perëndimore. Vendi ku u gjetën ishte shtëpia e një prej bursave të para në botë.

Të dyja të përshkruara si poseduese të ‘bukurisë mahnitëse’, fragmentet janë të Afërditës, perëndeshës së dashurisë dhe Dionisit, perëndisë së verës.

Trupat e statujave u zbuluan në gërmimet e mëparshme, por kokat u gjetën në shtratin e përroit në qytetin antik të Aizanoi – nuk është ende e qartë se si u ndanë kokat dhe trupat.

Çdo kokë ishte gdhendur me mjeshtëri nga guri gëlqeror: koka e Afërditës është 19 inç e gjatë dhe e Dionisit është 17 inç.

Arkeologët që punojnë aktualisht në vend besojnë se gjetja e kokave të statujës sugjeron se mund të ketë pasur një punëtori skulpture në rajon që prodhoi veprat mahnitëse të artit.

Në gusht, i njëjti grup arkeologësh njoftuan se kishin gjetur një statujë të pjesshme të perëndeshës së lashtë greke Hygieia që u gjet gjithashtu në Aizanoi.

Hygieia është personifikimi i shëndetit, pastërtisë dhe higjienës dhe shpesh përshkruhet me një gjarpër të mbështjellë rreth krahut ose bustit dhe një filxhan ose kupë në dorë.

Coskun i tha Greek Reporter: ‘Për fat të keq, (koka) nuk ka mbijetuar deri në ditët e sotme, por në formën e saj aktuale, ne mund të shohim se kjo statujë është sa përmasat e një njeriu’./CNA.al

Lajmet e fundit nga