LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama intervistë për "Financial Times"/ Thirrja e tij për liderat perëndimorë dhe qëndrimi për Kosovën

4 Tetor 2023, 17:19, Kosova & Bota CNA
Rama intervistë për "Financial Times"/ Thirrja e tij
Kryeministri Edi Rama

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një intervistë me të përditshmen britanike Financial Times (FT).

Gjatë kësaj interviste Rama ka folur për situatën në veri të Kosovës.

Ai dhe këtë herë është shprehur se NATO duhet të rivendosë kontrollin e veriut të Kosovës dhe u bëri thirrje liderëve perëndimorë që të zgjidhin 'çmendurinë e pafund' midis vendeve të Ballkanit.

Pjesë nga intervista e publikuar nga Financial Times:

“NATO duhet të rivendosë kontrollin e veriut të Kosovës ose të përballet me dhunën e vazhdueshme midis serbëve etnikë dhe shqiptarëve në rajon”, tha kryeministri shqiptar për FT.

Rama, vendi i të cilit është anëtar i aleancës së NATO-s, foli për Financial Times pas përleshjeve në fshatin Banjska në veri të Kosovës, në të cilat u vranë të paktën katër persona, duke përfshirë një polic të Kosovës.

“Kosova është një pikë e nxehtë. Ajo është bërë me kalimin e viteve një tokë e askujt ku të gjitha llojet e krimeve kombinohen me nacionalizmin në rritje. Kufiri mes krimit dhe politikës është zbehur”, tha Rama.

NATO tha se do të vendoste aq trupa paqeruajtëse sa të nevojiteshin për të stabilizuar situatën, me Gjermaninë dhe Mbretërinë e Bashkuar që tashmë kanë premtuar qindra ushtarë në krye të forcës ekzistuese prej 4500 trupash për të mbajtur rajonin nën kontroll, vuri në dukje e përditshmja britanike, duke shtuar se Liderët e Kosovës dhe Serbisë i kanë bërë gjithashtu thirrje NATO-s që të rrisë praninë e saj dhe të qetësojë tensionet.

Rama avokoi për një "konferencë të nivelit të lartë" që përfshin liderët e Francës dhe Gjermanisë dhe riangazhimin e SHBA.

“Kjo është [mënyra] më e mirë për të dalë nga kjo çmenduri e pafund”, tha lideri shqiptar i cili tashmë kishte tërhequr vëmendjen për përkeqësimin e situatës së sigurisë në Kosovë gjatë një samiti të NATO-s në korrik.

Qëllimi, tha ai, ishte “njohja e plotë e Kosovës në BE dhe në Kombet e Bashkuara”.

“Nuk është e lehtë të ndryshosh rrjedhën e historisë, kjo kërkon lidership. Por nëse Franca dhe Gjermania mund ta bëjnë këtë [pas Luftës së Dytë Botërore], nëse Arabia Saudite dhe Izraeli mund ta bëjnë, atëherë ne e dimë se mund të ndodhë”, tha kryeministri shqiptar.

Rama për një kohë të gjatë u përmbajt nga përfshirja në konfliktin e Kosovës, në vend të kësaj ndërtoi lidhje të përzemërta me Beogradin teksa kërkonte të bënte përparim në rrugën e anëtarësimit në BE për Ballkanin Perëndimor. Por duke pasur parasysh kërcënimin në rritje të sigurisë jo vetëm për shqiptarët në Kosovë, por edhe për rajonin në tërësi, Rama tha se duhej ta quante lopatë lopatë, raportoi FT.

“Paqëndrueshmëria në Ballkanin Perëndimor u shërben interesave të Moskës”, tha Rama.

Rusia e ka mbështetur prej kohësh Serbinë dhe nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës. Pas pushtimit të Rusisë në shkallë të plotë të Ukrainës vitin e kaluar, Beogradi i rezistoi thirrjeve perëndimore për të vendosur sanksione ndaj Rusisë.

Kremlini do të dëshironte gjithashtu të shihte një Donbas të vogël në Kosovë dhe të ndezte një zjarr separatizmi në mes të Evropës”, ??tha Rama.

Ndërsa ai nuk ofroi asnjë provë për përfshirjen ruse në shpërthimin e fundit të tensioneve, ai tha se ndërhyrja e Kremlinit ishte "deduktimi më i thjeshtë që mund të bëni".

“Ata e bëjnë këtë në të gjithë botën, nga Afrika në Lindjen e Mesme, kështu që sigurisht që do të përpiqen në Evropë. . . Kosova ka qenë edhe një [mjet] për rusët”, tha kryeministri shqiptar./ CNA

Lajmet e fundit nga