LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ambasadorët e BE-së arrijnë marrëveshje për reformën e emigracionit

4 Tetor 2023, 13:28, Kosova & Bota CNA

Ambasadorët e BE-së arrijnë marrëveshje për

Ambasadorët e BE-së arritën të mërkurën një marrëveshje përfundimtare mbi reformat në politikën e emigracionit , tha presidenca e bllokut.

Ambasadorët nga 27 vendet zhvilluan bisedime në Bruksel pasi Italia dhe Gjermania duket se kishin zgjidhur një mosmarrëveshje mbi bamirësitë që shpëtonin emigrantët e bllokuar në Mesdhe.

Vendet e BE-së kërkuan të rishikojnë politikën për të siguruar që blloku do të veprojë në mënyrë kohezive në rast të një fluksi të madh azilkërkuesish.

Udhëheqësit kombëtarë do të takohen në qytetin jugor spanjoll të Granadës të enjten dhe të premten për të diskutuar mbi emigrimin e parregullt. 

Lajmet e fundit nga