LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Arrihet marrëveshja historike e BE-së për menaxhimin e rritjes së azilkërkuesve

4 Tetor 2023, 16:42, Kosova & Bota CNA

Arrihet marrëveshja historike e BE-së për menaxhimin e rritjes

Bashkimi Europian ka arritur një marrëveshje historike lidhur me mënyrën se si shtetet anëtare do të merren me një rritje të papritur të numrit të njerëzve që kërkojnë azil në rast lufte, fatkeqësie natyrore ose emergjence klimatike, raporton The Guardian.

Rregullat e reja do t'i lejojnë shtetet të përshpejtojnë kërkesat për azil dhe t'i zhvendosin njerëzit me shpejtësi në vende të tjera në Evropë, duke shmangur një përsëritje të vitit 2015 kur 1 milion refugjatë emigruan në BE nga Siria dhe më gjerë.

Pakti u vulos herët në mëngjesin e së mërkurës, duke i dhënë fund debateve trevjeçare midis shteteve anëtare në prag të mbledhjes së 27 liderëve të BE-së në qytetin spanjoll të Granadës të premten.

Ligji i ri duhet të miratohet ende nga Parlamenti Evropian.

Javën e kaluar Komisionerja Evropiane për Çështjet e Brendshme, Ylva Johannson, zbuloi se 250,000 njerëz kishin mbërritur në BE këtë vit përmes migrimit të parregullt, por kjo u zbeh nga numri i prapambetur i 600,000 njerëzve që prisnin të shqyrtoheshin kërkesat e tyre për azil./ CNA

Lajmet e fundit nga