LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“E kemi nën kontroll”/ Zv.drejtori i Policisë së Kosovës: Nuk e lëshojmë veriun

4 Tetor 2023, 14:42, Kosova & Bota CNA
“E kemi nën kontroll”/ Zv.drejtori i Policisë së
Veton Elshani

Zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës, Veton Elshani, në një intervistë për "Euronews Albania" tha se policia e Kosovës ka numër të mjaftueshëm policësh për të mbajtur nën kontroll të gjithë territorin e Kosovës.

Ai shtoi se megjithëse forcat janë të mjaftueshme detyrat janë të përcaktuara me ligj ndaj edhe policia e Kosovës do të vijojë të ketë bashkëpunime të ngushta me KFOR-in dhe me EULEX-in.


“Ne kemi numër të mjaftueshëm të policëve në veriun e Kosovës, për ta mbajtur nën kontroll të gjithë territorin e Kosovës. Mirëpo policia i ka detyrat e veta të përcaktuara me ligj të cilat nuk mund t’i zhvillojë KFOR-i apo dikush tjetër, për arsye se policia e ka ofrimin e shërbimeve ndaj qytetarëve dhe mandej zbulimin e krimeve kur ato ndodhin dhe hetimin e tyre te prokurori", u shpreh zyrtari i lartë i policisë së Kosovës. 

Ai theksoi më tej se Policia e Kosovës ka një bashkëpunim të ngushtë me EULEX-in dhe me KFOR-in, "kështu që ne do të vazhdojmë bashkëpunimin ashtu siç e kemi pasur". 

 

Lajmet e fundit nga