LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Publikohen dokumentet/ Monika Kryemadhi mori pagesa nga kompani offshore të biznesmenëve rusë

15 Mars 2023, 14:26, Aktualitet CNA
Publikohen dokumentet/ Monika Kryemadhi mori pagesa nga kompani offshore të
Foto ilustruese

“Dëshmi të mëtejshme të zbuluara tregojnë se Monika Kryemadhi, gruaja e ish-presidentit shqiptar që qeverisi në koalicion me PD-në, Ilir Meta, ka marrë një sërë pagesash në vitin 2017 nga kompani të kontrolluara nga biznesmenë rusë me lidhje të ngushta me Kremlinin përmes një sërë kompanish opake offshore”, kështu shkruhet një artikull të publikuar në “Eureporter”.

Sipas asaj që shkruhet në këtë artikull, Monika Kryemadhi bëri një pagesë për një kompani offshore, Vradus Holdings, e cila u zbulua se kontrollohej përfundimisht nga Vitaly Savvin, një tregtar rus nafte, kompania ruse e naftës e të cilit u zbulua nga "Forbes" se kishte qenë një nga donatorët më të mëdhenj të Putinit.

Publikohen dokumentet/ Monika Kryemadhi mori pagesa nga kompani offshore të

Kryemadhi bëri një pagesë për një kompani offshore, Vradus Holdings, e cila u zbulua se kontrollohej përfundimisht nga Vitaly Savvin, një tregtar rus nafte, kompania ruse e naftës e të cilit u zbulua gjithashtu nga 'Forbes' se kishte qenë një nga donatorët më të mëdhenj të Putinit, partia politike në pushtet, Rusia e Bashkuar.

Më tej, Kryemadhi ka marrë pagesa nga kompania offshore Holdem Holdings, e cila kontrollohet nga oligarkët rusë të naftës, Alexander Smuzikov dhe Alexander Kaplan”, shkruan “Eureporter”, duke publikuar edhe dokumentet.

Publikohen dokumentet/ Monika Kryemadhi mori pagesa nga kompani offshore të

Më tej thuhet se është e paqartë pse Kryemadhi i ka marrë këto pagesa nga këta biznesmenë rusë. Siç përshkruhet në dokumente, referencat e pagesës përfshijnë 'dividend për aksionarët' dhe 'shërbimet e marketingut'.

Publikohen dokumentet/ Monika Kryemadhi mori pagesa nga kompani offshore të

“Smuzikov dhe Kaplan bënë pasurinë e tyre në botën e turbullt të naftës ruse në një kompani të kontrolluar nga oligarkët rusë, të cilët që atëherë janë sanksionuar për shkak të lidhjeve të tyre me Kremlinin. Është e paqartë pse Kryemadhi i ka marrë këto pagesa nga këta biznesmenë rusë. Siç përshkruhet në dokumente, referencat e pagesës përfshijnë 'dividend për aksionarët' dhe 'shërbimet e marketingut”, shkruan media "Eureporter"./ CNA.al

Lajmet e fundit nga