LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Media britanike: Shqipëria, koka e gjarprit të trafikut të drogës në Europë

15 Mars 2023, 14:16, Aktualitet CNA
Media britanike: Shqipëria, koka e gjarprit të trafikut të
Foto ilustruese

Media britanike “Spectator”, i ka kushtuar një artikull të veçantë krizës së emigrimit dhe fuqizimit të mafias shqiptare në Europë.

Në artikull shkruhet se Shqipëria është koka e gjarprit të trafikut të Europës dhe është rrjet i fuqishëm mafioz i përhapur në perëndim prej dy dekadash.

Pikat e forta të mafies shqiptare janë, sipas asaj që shkruhet në artikull, disiplina, besueshmëria dhe profesionalizmi dhe aftësia e tyre për t'u lidhur shpejt me organizatat e tjera kriminale.

Një lidhje e tillë është me kartelet e drogës latino-amerikane, të cilët furnizojnë shqiptarët me kokainën që futet kontrabandë në Europë.

Vitin e kaluar qeveria gjermane raportoi se kishte 40 banda shqiptare në vend, të cilat po pasuroheshin dhe po bëheshin më të dhunshme, ndërsa zgjeronin aktivitetin e tyre të drogës dhe trafikun e njerëzve.

William Barr foli për mënyrën se si kartelet meksikane 'përdorin taktikat e ryshfetit dhe terrorit për të fuqizuar veten. Ky ka qenë edhe “modus operandi” i mafies shqiptare. Në vitin 2016, Europol, agjencia e BE-së për bashkëpunimin e zbatimit të ligjit, raportoi se 90 për qind e emigrantëve që arrinin në BE përdornin një rrjet kontrabande, duke gjeneruar nga 5 deri në 6 miliardë dollarë (4 deri në 5 miliardë paund) për bandat kriminale. Duke punuar me mafian italiane, shqiptarët, kanë 'korruptuar mijëra nëpunës civilë, të cilët për këtë arsye mbyllin sytë ndaj letrave false, apo edhe ndihmojnë në nxjerrjen e tyre'. 

Shqipëria ngriti Strukturën e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK) në vitin 2019 të kryesuar nga Arben Kraja, kryeprokuror special. Në një intervistë në vitin 2021, ai pranoi se "grupet e organizuara kriminale po rrisin aktivitetet e tyre për të përfituar nga mundësitë e ofruara nga globalizimi.

Kraja tha se SPAK u përball me një sfidë të madhe, një sfidë e vështirësuar nga 'korrupsioni dhe mosndëshkimi i zyrtarëve të nivelit të lartë'. Mes të akuzuarve apo të dënuarve në Shqipëri për korrupsion është një ish-ministër i qeverisë dhe ish-kryeprokurori i vendit.  

Mafia shqiptare ka krijuar rrjete trafikimi në të gjithë Afrikën e Veriut nga Maroku në Libi si dhe në Ballkan, duke kontrolluar rrugët e migrimit dhe kampet e tranzitit. Vitet e fundit, ata janë shtyrë në veri të Francës, prandaj numri i anijeve të vogla në të gjithë Kanalin u rrit që nga viti 2018. Megjithëse shqiptarët organizojnë rrjetet, zakonisht janë bandat kurde, siriane dhe marokene që janë të pranishme në plazhe, thuhet më tej në artikull.  

Nga 45,000 emigrantë që kaluan ilegalisht në Angli vitin e kaluar, 12,000 ishin shqiptarë. Nga ky numër, 10,000 ishin meshkuj të moshës nga 20 deri në 40 vjeç. Në vitin 2020, numri i shqiptarëve që erdhën me një varkë të vogël në Angli ishte 50. “Rritja ka qenë eksponenciale dhe mendojmë se kjo është kryesisht për faktin se bandat kriminale shqiptare kanë fituar një bazë në veri të Francës”, tha komandanti klandestin i kërcënimeve të Channel, Dan O'Mahoney në tetor./ CNA.al

Lajmet e fundit nga