LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vendimet e qeverisë/ Ibrahimaj: Miratohet paga minimale prej 40 mijë lekësh të rinj

13 Mars 2023, 13:51, Aktualitet CNA
Vendimet e qeverisë/ Ibrahimaj: Miratohet paga minimale prej 40 mijë
Ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj

Ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj, ka bërë me dije, pas mbledhjes së qeverisë, se është miratuar paga minimale prej 40 mijë lekësh të rinj, për sektorin publik dhe privat.

Ndër të tjera ka miratuar dhe një ndryshim në ligjin për nxitjen e punësimit. Kjo VKM detyron të gjitha bizneset private që të punësojnë persona me aftësi të kufizuar.

"Miratuam një ndryshim një ligjin për nxitjen e punësimit, vendosjen e barazisë për çështjet sociale. Lidhet me fondin social të punësimit, të gjitha bizneset me numër të lartë të punësuarish duhet me detyrim të punësojmë persona me aftësi të kufizuar. Kjo bëhet fjalë për të gjithë punëdhënësit që kanë numra të lartë të punësuarish. Do japim një procedurë, që do jetë aktive që nga janari 2024. Do t'i japim kohë administratës tatimore qoftë bizneseve në zbatimin e këtij ligji. Do duhet të punësojnë persona me aftësi të kufizuar, ose të paguajnë me kontribute sa paga minimale për çdo person që nuk marrin në punë persona me aftësi të kufizuar", tha Ibrahimaj./ CNA.al

Lajmet e fundit nga