LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Hetimet për privatizimet e pronave të ushtrisë/ SPAK sekuestron bazën detare të Sarandës

11 Mars 2023, 12:08, Aktualitet CNA

Hetimet për privatizimet e pronave të ushtrisë/ SPAK sekuestron

SPAK ka vendosur në sekuestro preventive bazën detare në Sarandë.

Ky vendim i marrë nga Prokuroria e Posaçme kundër Krimit dhe Korrupsionit lidhet me një denoncimin në media nga Artur Meçollarit për privatizimin e pronave të ushtrisë.

Lidhur më këtë çështje ish-shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura, aktualisht deputet i PS-së, Bardhyl Kollçaku është paraqitur në SPAK ku është marrë në pyetje dhe denocuesi Meçollari.

Prokuroria i ka bërë thirrje dhe ministres për Evropën dhe Punët e Jashtme Olta Xhaçka për të deklaruar pasi në cilësinë e pozicionit, XHaçka ka pasur dijeni për ngjarjen. 

Kujtojmë se denoncimi nga Meçollari isht e për dy prona, një në Shëngjin dhe një në Sarandë, këto të fundit sipas tij u janë dhënë pa leje privatit./CNA.al

Lajmet e fundit nga