LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Privatizimi i bazave detare/ Muçollari: Detyrim ligjor i pëket Shtabit të Përgjithshëm

12 Mars 2023, 22:51, Aktualitet CNA

Privatizimi i bazave detare/ Muçollari: Detyrim ligjor i pëket

Artur Meçollari është shprehur se privatizimi i bazës detare të Limionit, është i paligjshëm.

Kjo paligjshmëri vjen sipas tij pasi fillimin e procedurës për privatizim duhet ta nisë Shtabi i Përgjithshëm dhe jo Forcat Detare.

I ftuar në emisionin “Revieë” Meçollari tha se aplikimi i VKM-së 54 mund të fillojë vetëm pas miratimit të Presidentit.

 “Pronat pranë përhapjes është në përdorim dhe në këtë rast në bazë të ligjit të pushteteve, Institucioni i cili fillon ligjërisht modifikimin është Shtabi i përgjithshëm, jo forca detare. Shtabi i Përgjithshëm ka detyrimin ligjor fillimin e procedurës, deri te Presidenti i cili miraton dhe nëse Presidenti miraton ndarjen e pronës, pas kësaj mund të filloj aplikimi i VKM-së 54 për këtë pronë”, tha ish-zëvendës komandanti i Forcave Detare, Artur Meçollari./CNA.al

Lajmet e fundit nga